2020 Uluslararası Hrant Dink Ödülü Türkiye’den Osman Kavala ve Mısır’dan Mozn Hassan’ın Oldu

Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nün on ikincisi, 15 Eylül Salı akşamı, 20.00 - 21.20 saatleri arasında çevrimiçi yayınlanan bir törenle sahiplerini buldu. Ödülü, kültür-sanat aracılığıyla insan hakları ve toplumsal diyaloğun güçlendirilebileceğini gösteren, hayatını çoğulcu ve demokratik bir toplum inşasına adayan Osman Kavala ve Mısır'da kadına yönelik cinsel şiddetin ve kadın hakları ihlallerinin görünür kılınması için mücadele eden, Ortadoğu ve Kuzey Afrika genelinde feminist hareketin öncülerinden Mozn Hassan aldı.

Törende, açlış konuşmasını Uluslararası Hrant Dink Ödülü Komite Başkanı Ahmet İnsel yaparken gecede özel performanslarıyla Arto Tunçboyacıyan, Can Bonomo, Dialog Project, Kalben, Kudsi Erguner ve O.F.F.yer aldılar.

hrant dink ödülleri bu yıl onlineÖdülün bu yılki jürisinde, Uluslararası Hrant Dink Ödülü Sahibi kadın hakları aktivisti Nebahat Akkoç, 2019 Uluslararası Hrant Dink Ödülü Sahibi insan hakları ve çevre hakları aktivisti Agnes Kharshiing, film yönetmeni Emin Alper, yazar Tanıl Bora, hukukçu ve insan hakları aktivisti César Rodríguez Garavito, yönetmen Robert Guédiguian, avukat Viviana Krsticevic, çocuk hakları aktivisti Molly Melching, yazar ve diplomat Şafak Pavey, siyaset bilimci ve yazar Füsun Üstel ve Hrant Dink Vakfı Başkanı Rakel Dink bulunuyordu.

Türkiye’den ödül sahibi insan hakları savunucusu Osman Kavala hapishaneden yazdığı mektupta “Farklı toplum kesimleri, farklı ülkelerde yaşayanlar arasında oluşmuş önyargıların, aklı kullanarak, konuşarak ve dinleyerek aşılabileceğine inanıyorum” cümlesiyle diyaloğun önemini vurguladı.

Ödül sahibi kadın hakları savunucusu Mozn HassanMısır’dan gönderdiği konuşmasında “Kadınlara ve diğer savunmasız gruplara yönelik her türden ayrımcılığa karşı verdikleri mücadeleler vesilesiyle bu ödülü alan, dünyanın çeşitli yerlerinden feministlerin arasına katılmış olmaktan onur duyuyorum” dedi.

Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında, yaptıklarıyla insana, insanlığa ‘ışık’ tutanların anıldığı, risk alan, yol açan insanların ve toplulukların selamlandığı videoyla 2020 yılının ‘ışıklar’ı gösterildi. Bu yılın ‘ışıklar’ı arasında, Türkiye’den Şili’ye, Endonezya’dan Lübnan’a, ABD’den Almanya’ya Hindistan’dan Çin’e, kadın ve insan hakları savunucularının yanı sıra, barış, eşit yurttaşlık, demokrasi ve adalet talepleriyle ilham veren kişiler ve girişimler yer aldı.

Törende Rakel Dink, Tekirdağ Malkara’daki restorasyon bekleyen Surp Toros Ermeni Kilisesi’nden eşi Hrant Dink’in sevdiği şarkılardan birini seslendirdi. Gece Arto Tunçboyacıyan’ın tören için özel olarak hazırladığı ‘Son Dakika Golü’ şarkısıyla son buldu.