Merak Edenler’in Birlikte Yazdığı ‘Meraklının El Kitabı’ Çıktı

Eğitim Reformu Girişimi'nin Çınar Yayınları işbirliği, Öğretmen Ağı’nın içerik desteğiyle hazırladığı, birbirinden yaratıcı merak atasözleri ve alıştırmaları içeren Meraklının El Kitabı çıktı!

Meraklının El Kitabı, okulların tatil olduğu bu dönemde hem çocukların hem de yetişkinlerin merak duygusunu besleyecek bir kaynak olmayı umuyor.

Kitabın İçeriğinde Neler Bulunuyor?

Nisan 2019’da, Sabancı Vakfı ve Sabancı Üniversitesi’nin desteğiyle düzenlenen 16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nın teması “Merak Edenler”di. Bu temayla merak kavramının eğitimdeki önemi işlenirken, merakın kültürde ne kadar az yer bulabildiğini ve Türkçede merakı olumlayan bir atasözü olmadığı görüldü. Bunun üzerine Türkiye’nin tüm “Merak Edenler”ine seslenilerek, kendi merak atasözlerini yazmaları istendi. Sonunda 2 bini aşkın atasözü iletildi. Bunlar arasından seçilenler Merak Atasözleri Kitabı’nda derlendi. Merak atasözlerinin yanı sıra ERG’nin yürütücülüğünü üstlendiği Öğretmen Ağı’nın Değişim Elçisi öğretmenleri sınıf içinde merakı teşvik eden alıştırmalar tasarladılar. Bunları adım adım detaylandırarak, öğrencileriyle uyguladılar. Meraklının El Kitabı, işte bu atasözleri ve alıştırmalarla oluşturuldu.

“Merak Edenler”in birlikte yazdığı Meraklının El Kitabı’nı, kitapçılarda ve online kitap satış mağazalarında bulabilirsiniz.