Denge Denetleme Ağı: “Şehir Hayalleri Gazete Oluyor”

Denge ve Denetleme Ağı'nın hayata geçirdiği “Bir Şehir Hayali” çalışması pandemi koşulları nedeniyle online olarak başladı. birsehirhayali.birarada.org sitesinde onlarca ilden yüzlerce katılımcı 2030 tarihli bir online gazete hazırlayarak hayallerini herkese duyuruyor.

Vatandaşların yaşadıkları şehirle ilgili daha çok düşünmesini ve fikirlerini dile getirmesini amaçlayan “Bir Şehir Hayali” çalışması pandemi koşulları nedeniyle online olarak başladı. birsehirhayali.birarada.org sitesinde 2030 tarihlibir online gazete hazırlayarak hayallerini herkese duyuruyor.

Bir Şehir Hayali’nin vatandaşlar eliyle yapılmış en özgün ve en özgür katılımcılık çalışmalarından biri olacağını belirten Denge ve Denetleme Ağı Genel Direktörü Hayriye Ataş, “Hayallerimizin 10 yıl sonra gerçek olması için neler yapabileceğimizi birlikte düşünmek istiyoruz. Şehrimize, mahallemize, köyümüze dair bugün kurduğumuz hayalleri huzurlu, mutlu ve umutlu bir gelecek için somut politika önerilerine dönüştürmek istiyoruz.” diyor.

Bir arada yaşama kültürünün ve hemşehrilik vurgusunun ön planda olduğu proje kapsamında farklı şehirlerde “Dijital Hayal Atölyeleri” düzenlenecek ve bu online atölyelerde hazırlanan gazetelerdeki taleplerin yerel yönetimlere bir rapor hâlinde sunulacak. Ayrıca yerel yönetimler ve sivil toplum temsilcilerini vatandaşlar ile buluşturacak 4 farklı bölgesel toplantıda birlikte yaşama kültürü ve vatandaşların katılım araçları üzerine fikir alışverişi yapılacak.

Röportaj taleplerini ve sorularını dengevedenetlemeagi@birarada.org adresine iletebilirsiniz.