Ankara’da ‘Mavi Yol’ Sevinci…

Ankara’da yeni açılan bisiklet yolunu konuştuğumuz Ankara Bisiklet Ve Doğa Sporları Derneği (ABİDOSD ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ankara Kent Konseyi Bisiklet Meclisi yönetim kurulu üyesi Murat Yumrutaş,  Mavi Yol’un ‘geç de olsa sevinilecek bir gelişme’ olduğunu belirterek, “Bisiklete yeni alanlar açmaya çalışıyoruz, “ dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ‘Bisiklet Yolu Projesi’nin ilk etabını tamamladı. 53,6 kilometrelik bisiklet yolu projesinin ilk etabı bitti. EGO Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri Milli Kütüphane-Anıtkabir arasındaki 1. Etap güzergahının 900 metrelik kısmını tamamladı. Bisiklet tutkunları, Milli Kütüphane-Anıtkabir güzergahının Anıtpark-Beşevler kavşağı arasında pedal çevirmeye başladı. Mavi Yol’u 25 yıldır işe gidip gelirken bisiklet kullanan ABİDOSD  Yönetim Kurulu Başkanı ve Ankara Kent Konseyi Bisiklet Meclisi yönetim kurulu üyesi Murat Yumrutaş ile konuştuk.

Ankara Bisiklet Ve Doğa Sporları DerneğiÖncelikle ABİDOS’un kuruluş öyküsü ve çalışmalarınızdan bahseder misiz?

Ankara da önce perşembe akşamı bisikletçileri ile 2009 yılında bisiklet turlarına başladık.  Bisiklet kültürünün yerleşmesi için gruplar, topluluklar kurduk ardından bunları bir araya toplayarak 2015 yılında Ankara Bisiklet Ve Doğa Sporları Derneği ‘ni kurduk.

Bisiklete gönül vermiş, sürdürülebilir ulaşım için bir araya gelmiş olan üyelerimiz ile birlikte, tüm yaştaki vatandaşlarımıza bisiklet sevgisini aşılamak, bisikletli ulaşımı, hayatımızın bir parçası olarak benimsetebilmek, bisikletin sadece bir spor değil, aynı zamanda bir ulaşım aracı olduğunu topluma anlatabilmek için çalışıyoruz. Bisiklet kullanamayanlar için doğa sporları (yürüyüş, tırmanış, dağcılık) ile ilgili etkinlikler düzenlenliyoruz.

Küçük yaştaki kullanıcılar için, güvenli bisiklet sürüş eğitimleri verebilmek amacıyla, kamu ve özel sektör temsilcileri, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler, üniversiteler, spor klüpleri vb. paydaşlar ile iş birliği yapıyor, bisiklet kullanımı ile ilgili amatör bisikletseverlere bireysel ve toplu bisiklet sürüşleri sırasında uyulması gereken konulara ilişkin bilgi ve eğitim veriyoruz. Gençler ve yıldızlar kategorisindeki  bisikletseverleri, klüp çalışmalarına hazırlıyoruz. Bisiklet yarışları ve organizasyonlarına alt yapı sağlayarak, bisiklet yarışçıları ve okul sporları yarışlarına sporcu yetiştiriyoruz.

Yeni bisiklet kulüplerinin ve topluluklarının oluşumuna öncülük etmek ve bu oluşumları desteklemek ve bu klüp ve toplulukları destekleyecek şahıs/kurum/kuruluş/sektör temsilcilerinin bulunmasına katkı sağlıyoruz. Bisiklet kullanıcılarının yaşadıkları problemlere çözüm önerileri bulabilmek, bu kapsamda ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişime geçmek. Hareket kabiliyeti kısıtlı tüm dezavantajlı gruplar için spor organizasyonları düzenlemek, kamu spotları hazırlamak. Bisiklet satışı/üretimi/yedek parça temini yapan sektör temsilcileri/tamircileri arasında iletişimi sağlayarak, işbirliği yapılmasına ve bilgi alış-verişi yapılmasına katkıda bulunmak. “Bisiklet Hareketi”nin her şeyden önce çevreci bir hareket olduğu bilinci ile, tüm paydaşları kucaklayan, hayat kalitemizi artıran, gelecek nesillere daha yaşanabilir, sağlıklı, doğa dostu, sürdürülebilir bir hareket olduğu konusunda farkındalık çalışmaları yapıyoruz.

Ankara’ya 56 kilometrelik bisiklet yolu projesi kapsamında yapılan bisiklet yolu test sürüşleri başladı. Bu projeyi nasıl buluyorsunuz.?  Bisiklet severlerin taleplerine cevap verebilecek mi?

Ankara’nın bisiklet yollarına kavuşabilmesi için, uzun yıllardır sürdürdüğümüz mücadelemize, hiç bıkmadan, yılmadan devam ettik. Sonunda geç de olsa, Ankara için mutlu son sayılabilecek önemli gelişmeler oldu ve 56 km.’lik bisiklet yolu projesinin ilk etabı için çalışmalar hızlı bir şekilde başladı. Bizim ABİDOSD olarak bisiklet yolları için üzerinde önemle durduğumuz konulardan birisi, bisiklet yollarının yapılmasını takiben, bisikletin bir ulaşım aracı olarak tüm Ankara’da toplumun her kesimi tarafından kullanılabilmesi, ikincisi ise bu yolların, Ankara’daki trafik yoğunluğu, sinyalizasyon, yaya ve araç trafiği, bisiklet kullanıcısının güvenliği göz önünde bulundurularak yapılması, bisiklet yolunun kullanıcılar için uygun fiziksel özelliklere ve altyapıya sahip nitelikler barındırması. Ayrıca, eğer farkı etaplardan oluşan söz konusu bisiklet yollarından istenilen verimin alınması isteniyor ise, vakit kaybedilmeden bu etapların birbiriyle hemen bağlanması,aradaki kopuklukların giderilmesi gerekmektedir.

 Siyasi parti ayrımı gözetilmeksizin, Ankara’daki tüm ilçe belediyelerinin de, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başlatmış olduğu Bisiklet Yolu Projesine destek vermesi, kendi ilçe belediye sınırları içerisinde de benzer bisiklet yolu projeleri ile, mevcut projeye katkı sağlamalarını bekliyoruz.

 Zafer Parkı’nda başlatılan bisiklet kiralama hizmeti’de büyük ilgi görüyor. Ankara’lıların bisiklete olan ilgisini nasıl değerlendirirsiniz?

Ankara’daki rekreasyon alanlarının, bisiklet kullanımına açılmasını, özellikle trafikten izole edilmiş olması ve ve bisiklet kullanımını artırıcı etkisi olması bakımından çok yararlı görüyorum. 30 Ağustos Zafer Parkını, şehir merkezinde hem vatandaşların yeşil ile bütünleşerek, doğayla baş başa kalmasını, trafik gürültüsünden uzaklaşmasını sağlayan, hem de parkı tamamen çevreleyen bisiklet yolu ile, her yaş grubundan kişinin bisiklet kullanımını teşvik edici bir aktif yeşil alan olması yönüyle çok önemli buluyorum. Ayrıca bu park içerisinde bulunan, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce oluşturulan  bisiklet kiralama noktası, vatandaşların yanlarında bisikletleri bulunmasa bile, park içerisinde bisiklete binmelerine imkan veren çok güzel bir hizmet.

Ankara Bisiklet Ve Doğa Sporları Derneği“Kampüsler Bisiklete Açılmalı”

Son dönemlerde oldukça artan bisikletliye çarparak ölümüne sebebiyet verilmesi motorlu araç sürücülerinin hatalı kullanımı altyapı sorunu vs. Bununla ilgili kısa bir süre önce basın açıklaması yaptınız ve görevlilere görevlerini hatırlattınız. Peki bisiklet severler olarak talepleriniz nelerdir?

ABİDOSD üyemiz ve arkadaşımız, geçtiğimiz ay, 19 yaşındaki Umut Gündüz, bisikletiyle evine dönerken arkadan gelen alkollü bir sürücünün kullandığı aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Türkiye’nin Başkentinin bisiklet yoluna sahip olmaması büyük bir eksiklikti. Biraz geç de olsa bu eksiğin kapatılması bizleri çok sevindirdi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, bisiklet kullanıcılarının, bisiklet severlerin taleplerini geri çevirmeyerek, bisiklet yolunun yapılacağının ilk sinyallerini verdiği günlerde, kalbimizi kazandı. Kendisine sizin aracılığınız ile tekrar teşekkür ediyoruz. Ancak burada önemli bir noktaya da değinmek istiyorum:

Siyasi parti ayrımı gözetilmeksizin, Ankara’daki tüm ilçe belediyelerinin de, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başlatmış olduğu Bisiklet Yolu Projesine destek vermesi, kendi ilçe belediye sınırları içerisinde de benzer bisiklet yolu projeleri ile, mevcut projeye katkı sağlamalarını bekliyoruz. Aynı katkıyı üniversitelerimizden de bekliyoruz. Ankara’da faaliyet gösteren her üniversite, kendi kampüs alanları içerisinde bisiklet yolları oluşturarak, bu yolların mevcut bisiklet yolları ile entegre edilmesi sağlarsa, üniversite öğrencileri, kesintisiz bir bisiklet ağına kavuşarak, güvenli bir bisikletli ulaşım sisteminden yararlanmış olacaklardır.