Bugün Vicdani Retçiler Günü

15 Mayıs 2017
  Vicdani Ret Derneği, 15 Mayıs Vicdani Retçiler Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenliyor. İlk etkinlik, 15 Mayıs Pazartesi günü Saat 15:00’de İnsan Hakları Derneği (İHD) istanbul Şubesi’nde gerçekleşecek olan “OHAL’de savaş ve vicdani ret” konulu basın toplantısı. Basın toplantısının ardından yeni ‘vicdani ret’ açıklamaları yapılacak. 16 Mayıs Salı günü Saat 19:00’da 26A’da Vicdani Ret Derneği Eş Başkanı […]

 

Vicdani Ret Derneği, 15 Mayıs Vicdani Retçiler Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenliyor. İlk etkinlik, 15 Mayıs Pazartesi günü Saat 15:00’de İnsan Hakları Derneği (İHD) istanbul Şubesi’nde gerçekleşecek olan “OHAL’de savaş ve vicdani ret” konulu basın toplantısı. Basın toplantısının ardından yeni ‘vicdani ret’ açıklamaları yapılacak.

16 Mayıs Salı günü Saat 19:00’da 26A’da Vicdani Ret Derneği Eş Başkanı Avukat Gökhan Soysal’ın katılımıyla “OHAL’de Vicdani Ret” konulu bir atölye gerçekleştirilecek. Bu atölyede, olağanüstü hal koşullarında kanun hükmünde kararnamelerle getirilmek istenen sivil ölümlere karşı en etkin sivil itaatsizlik biçimlerinden olan vicdani reddin OHAL’den ne kadar etkilendiği konuşulacak ve vicdani reddin dününün, bugününün ve yarınının özellikle hukuki boyutu ele alınacak.

Takvimin boş günü

1993’te, Muğla’ya bağlı Ören-Milas’da, 40 ülkeden 90 katılımcıyla “8. Uluslararası Vicdani Retçiler Toplantısı” (ICOM) gerçekleştirildi.

Bu toplantıda, 15 Mayıs’ın “Dünya Vicdani Retçiler Günü” olması kararlaştırıldı.

Vicdani Retçiler Günü olarak bu tarihin seçilmesinin özel bir nedeni yoktu. 15 Mayıs yalnızca takvimin boş bir günüydü.