Travma ve İnsan Hakları Güz Okulu Başlıyor

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), 8-14 Ekim 2023 tarihleri arasında bir hafta sürecek bir Güz Okulu düzenliyor. Bu çalışma, İnsan Hakları Derneği (İHD), Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FİDH) ve İşkenceye Karşı Dünya Örgütü (OMCT) iş birliğinde ve Avrupa Birliğinin desteği ile TİHV tarafından yürütülen İnsan Hakları Aktörlerinin Salgın Sonrası Dönemde Taban Merkezli Bir Yaklaşımla Korunması ve Desteklenmesi Projesi kapsamında gerçekleştirilecek.

Üniversite öğrencilerine, lisansüstü öğrenimini sürdüren araştırmacılara ve genç mezunlara yönelik, çeşitli akademik disiplinlerin katkısıyla hazırlanan Güz Okulu programı, ağır insan hakları ihlalleri ile bireysel/toplumsal travma ilişkisine odaklanıyor ve insan hakları savunuculuğunu bilgi-müdahale ilişkisi temelinde geliştirmeyi amaçlıyor.

Travma ve İnsan Hakları Güz Okulu’nun programını, farklı disiplinlerden gelen ve uzun yıllardır insan hakları mücadelesi sürdüren savunucu ve akademisyenlerin katkısıyla yapılacak bir dizi seminer ve atölye çalışması oluşturuyor.

Konular

Modern Devlet ve İnsan Hakları, Ağır İnsan Hakları İhlalleri: Kavramsal ve Hukuksal Çerçeve ,Ağır İnsan Hakları İhlalleri Karşısında Adalet ve Onarım Mekanizmaları, İnsan Hakları Perspektifinden Travma, İşkence ve İşkencenin Değişen Yüzü, Zorla Kaybetmeler, İnsan Hakları Savunuculuğu, Hakikat İnşası, Başarılı Savunuculuk Örnekleri.

Seminer ve Atölye Yürütücüleri

 Aslı Davas, Carla Ferstman, Coşkun Üsterci, Feride Aksu Tanık, Lutz Oette, Metin Bakkalcı, Nilgün Toker, Sebla Arcan, Serdar Tekin, Şebnem Korur Fincancı, Ümit Efe, Zerrin Oğlağu.

Programın Amacı ve Yapısı

Travma ve İnsan Hakları Güz Okulu, kendi mesleki ve akademik formasyonları temelinde insan hakları mücadelesine katkı sunmak isteyen üniversite öğrencileri, genç mezunlar ve lisansüstü araştırmacılara yönelik olarak tasarlanmıştır. Katılımcıların, özellikle ağır insan hakları ihlalleri ve bunlarla mücadele konusunda, farklı akademik disiplinlerden beslenen bütüncül bir perspektif kazanmaları amaçlanmaktadır.

Program, 8-14 Ekim 2023 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilecektir. Katılımcıların bu süre boyunca kesintisiz olarak etkinliğin gerçekleştirileceği otelde konaklamaları, tüm seminer ve atölye çalışmalarına katılmaları gerekmektedir.

Katılımcıların ulaşım ve tam pansiyon (tüm öğünler dahil) konaklama masrafları TİHV tarafından karşılanacaktır.

*Travma ve İnsan Hakları Güz Okulu’nun 2023 kontenjanı 20 kişi ile sınırlıdır.

Başvuru Koşulları

Üniversitelerin dört yıllık lisans programlarında 3. ve 4 sınıfta bulunan öğrenciler (Tıp Fakülteleri için 5. ve 6. sınıf öğrencileri); lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) öğrenimini sürdüren genç araştırmacılar ve lisans veya lisansüstü derecesini son 5 yıl içinde (2018 ve sonrasında) almış mezunlar Güz Okulu programına başvurabilirler.

Başvurucuların Türkiye’de ikamet etmeleri gerekmektedir.

Akademik alan sınırlaması yoktur. Program tüm akademik disiplinlerden başvuruculara açıktır.

Başvuru formu için tıklayınız.

Başvuru formunu doldurmadan önce lütfen KVKK Aydınlatma Metni ve Açık Rıza Formunu okuyunuz.

Programa başvurmak için lütfen başvuru formunu eksiksiz bir biçimde doldurarak ihsegitim@tihv.org.tr adresine e-posta yoluyla gönderiniz.

Son başvuru tarihi: 28 Temmuz 2023

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.