Mazlumder, İHD, TİHV ve SES’e TCK 301’den soruşturma açıldı

04 Ocak 2017
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şikayeti sonucu İHD, TİHV, MAZLUMDER ve SES’e, sokağa çıkma yasağı ilan edilen kentlerde hazırladıkları raporlar nedeniyle 301’den soruşturma açıldı. İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ile İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından TCK’nin 301’inci maddesinden soruşturma […]

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şikayeti sonucu İHD, TİHV, MAZLUMDER ve SES’e, sokağa çıkma yasağı ilan edilen kentlerde hazırladıkları raporlar nedeniyle 301’den soruşturma açıldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ile İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından TCK’nin 301’inci maddesinden soruşturma açıldı.

“Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılamak”tan açılan soruşturmanın gerekçesinin, Cizre başta olmak üzere Kürt illerinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları süresince söz konusu insan hakları örgütlerinin hazırladıkları raporlar olduğu öğrenildi.

Genelkurmay Başkanlığı, kurumların hazırladığı raporlara dair Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunmuştu.

RAPORLAR SİVİL ÖLÜMLERİ ÜZERİNE

Haklarında soruşturma açılan kurumların verilerine göre, ilk sokağa çıkma yasağı ilan edilen tarih olan 16 Ağustos 2015 ile 16 Ağustos 2016 tarihleri arasında en az 321 sivil yaşamını yitirdi. Bu kişilerden 79’i çocuk, 71’i kadın ve 30’u 60 yaşın üzerindeydi.

Yine verilerde, en az 202 sivilin ev sınırları/kapalı alanlar içerisinde, 23 kişinin ise sokağa çıkma yasağı ve çatışma ortamının yarattığı etki ile yaşadıkları sağlık sonucu yaşamlarını yitirdiklerine yer verilmişti.

Kaynak: Evrensel