Video Destekli Temel Veri Gazeteciliği Eğitimleri Başlıyor 

Veri Okuryazarlığı Derneği (VOYD) ve NewsLab Türkiye platformu veri gazeteciliği süreçlerini hakkında temel ve erişilebilir bir kaynak oluşturmak adına işbirliği yaptı. Bu işbirliğinin detaylarını VOYD yönetim kurulu üyesi Saadettin Demirel ile konuştuk.

VOYD daha önce eğitim düzenledi mi? Bu eğitimlerden kimler faydalanabiliyor? Eğitimler ücretsiz mi?

VOYD daha öncesinde hem bireysel olarak hemde kuruluş olarak özellikleri üyelerinin katıldığı veri gazeteciliği eğitimleri düzenledi. Pınar Dağ tarafından düzenlenen eğitimlere bir çok üyemize katıldı. Eğitimler genelde üyelerimize ve katılmak isteyenlere de açık oluyor. Yani eğitimlerden yararlanmak için üye olmak zorunluluk değil. Konuyla ilgilenmeniz ve zaman yaratmanız yeterli.

VOYD’un yakın zamanda içinde yer aldığı etkinliklerden bahsedebilir misiniz?

VOYD 4 Ekim 2019 tarihinde Yeni Medya Çalışmaları IV. Ulusal Kongresinde “Veri Okuryazarlığı’nın Veriye Ulaşmada, Okumada ve Yorumlamada Rolü”  ve “Bir Veri Eşitsizliği Örneği Olarak ‘Gatesnotes 2019 Raporu’nun Anlattıkları!” atölyesini gerçekleştirdi. Son olarak NewsLab Turkey (NLTR) ile video destekli temel veri gazeteciliği eğitimleri vermek adına bir işbirliği gerçekleştirdi.

Bu iş birliğinden bahsedebilir misiniz? Ne zaman başlayacak eğitimler? 

NewslabTurkey ile yaptığımız iş birliği veri kazıma, veri temizleme, veri düzenleme, veri analizi, veri görselleştirme olmak üzere 5 modül ve 16 ayrı videodan oluşuyor. Video destekli eğitimlerde temel amacımız veri gazeteciliği süreçleri üzerine temel bir kaynak oluşturmak. Bunun yanı sıra gazeteciler ve geleceğin gazeteci adaylarının veri becerilerini geliştirebileceği ve kolaylıkla erişebileceği bir olanak sunmak da istedik. Eğitimler temel seviyede tutuldu, kullanılan araçlar,  yazılımlar açık kaynak veya ücretsiz ulaşılabilecek teknolojiler. Herkes cihazında eğitimlerdeki adımları kendi cihazında kolaylıkla tekrarlayabilecek ve yaparak öğrenebilecek. Eğitimler Aralık ayının ilk haftası Newslabturkey ve VOYD’un Youtube kanallarından yayınlanacak.

VOYD’un iş biriliği yaptığı başka kurumlar var mı? Önünüzdeki projelerden kısaca bahseder misiniz?

“Tarım Ve Beslenme Için Küresek Açık Veri” olarak Türkçeleştirebileceğimiz “Global Open Data For Agriculture and Nutrition” adlı İngiltere merkezli dernek ile ortaklık kurduk. Açık verinin önemini tarım ve beslenme alanlarında da anlatmak istiyoruz. Bununla ilgili destek arayışlarımız sürüyor. Önümüzdeki günlerde Tarım 4.0 projelerinde açık verinin üretilmesi, kullanılması ve yaygınlaştırılması adına çalışmalarımız olacak.