“Türkiye’de Açık Veri Bilinci Nasıl Geliştirilir? Veri Gazeteciliğin’de Açık Veri Neden Önemlidir?” paneli

14 Aralık 2017
İstanbul merkezli İstatistiksel Düşünce Topluluğu tarafından 17 Aralık Pazar günü Üsküdar Fikir Sanat Merkezi’nde  iki oturumdan oluşan, “Türkiye’de Açık Veri Bilinci Nasıl Geliştirilir? Veri Gazeteciliği’nde Açık Veri Neden Önemlidir?” konu etkinlik düzenleniyor. Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü’nde Öğretim Görevlisi, Dağ Medya & Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği Kurucu üyesi Pınar Dağ tarafından verilecek etkinliğin birinci bölümünde, […]

İstanbul merkezli İstatistiksel Düşünce Topluluğu tarafından 17 Aralık Pazar günü Üsküdar Fikir Sanat Merkezi’nde  iki oturumdan oluşan, “Türkiye’de Açık Veri Bilinci Nasıl Geliştirilir? Veri Gazeteciliği’nde Açık Veri Neden Önemlidir?” konu etkinlik düzenleniyor.

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü’nde Öğretim Görevlisi, Dağ Medya & Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği Kurucu üyesi Pınar Dağ tarafından verilecek etkinliğin birinci bölümünde, açık verinin tanıtımı, ne olduğu, açık veri kriterleri, açık veri lisans süreci ve dünyadan örneklere yer verilecek.  Açık verinin sadece şeffaflık bilinci için değil dijital dönüşümde da önemine yer verilecek. Türkiye’de açık veri bilincinin yaratılması için nasıl ortak çalışmalar yürütülebilir tartışılarak, rehber çalışma sunulacak.

İkinci bölümünde ise yeni bir gazetecilik modeli olarak karşımıza çıkan veri gazeteciliği anlatılarak, veriye erişimin hem habercilikte hem de sektörde önemine dikkat çekilecek.Veri gazeteciliği sürecinde farklı profesyonel alanlarda kişilerle nasıl etkin çalışıldığına yönelik örneklere yer verilip, dünyadan ve Türkiye’den faaliyetler, projeler ve metotlar paylaşılacak.

Mekan: Üsküdar Fikir Sanat Merkezi
Tarih/ Zaman: 17 Aralık 13:00-15:00 Arası

Etkinlik Zaman Planlaması:  
13:00 – 13:15 Giriş, 
13:15 – 14:00 Birinci Bölüm
14:00 – 14:15 İkram – Networking 
14:15 – 15:00 İkinci Bölüm

İstatistiksel Düşünce Topluluğu Hakkında

Genç, dinamik ve girişimci ruhlu bir grup istatistikçiden oluşan İstatistiksel Düşünce Topluluğu birtakım faaliyetler ile İstatistik, Veri Bilimi ve Büyük Veri konularında farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.

Çağın petrolü olan verinin kontrolü, işlenmesi ve faydalı bilgi çıkarılması konusunda söz sahibi olan akademik camia, özel sektör ve öğrenciler arasında bir köprü görevi görme hedefi taşıyan I.D.T bir gönüllüler hareketidir.