WWF’den ‘Munzura Dokunma’ Çağrısı

WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Munzur Vadisi ve çevresindeki maden projelerine dikkat çekmek amacıyla #MunzuraDokunma paylaşımı yaptı.  WWF Türkiye’nin sosyal medya hesaplarından #MunzuraDokunma etiketi ile yapılan paylaşımlarda, Kaz Dağları gibi, Munzur’daki ekolojik sistemlerin de madencilik faaliyetleri nedeniyle tehdit altında olduğu belirtildi.

Munzur’da yapılacak herhangi bir madencilik faaliyeti, buradaki ekolojik sistemleri parçalayabileceğine ve geri dönüşü olmayan zararlar verebileceğine dikkat çekilen paylaşımlarda şu ifadelere yer verildi: 

“Kaz Dağları gibi, Munzur’daki ekolojik sistemler de madencilik faaliyetleri nedeniyle tehdit altında! 

Munzur, ‘Önemli Doğa Alanı’ statüsünde bir bölge ve şimdiye kadar doğallığını büyük ölçüde korumuş bir alan.

17’si sadece Munzur Vadisi’nde bulunan 109 bitki türüne ev sahipliği yapıyor, 11 kelebek türü için uluslararası öneme sahip.

Munzur aynı zamanda Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz arasındaki önemli bir geçiş alanı, yaban hayatı için bir ekolojik koridor niteliğinde. Yıllar sonra Tunceli’de görülen Kafkasya leoparı ve hassas bir tür olan kaya yediuyuru ile dağ engerekleri için önemli bir yaşam alanı. 

Munzur, kızıl akbabaların, yaban keçilerinin de yuvası. Munzur’da yapılacak herhangi bir madencilik faaliyeti, buradaki ekolojik sistemleri parçalayabilir ve geri dönüşü olmayan zararlar verebilir.

Kaz Dağları’ndan Munzur’a, yaşamı savunmaya devam etmeliyiz.”