Erken Aşama Girişimleri Destekleyen Sosyal Girişimcilik Programı Social Impact Award Kuluçka Dönemi Başvuruları Açıldı

30 Mayıs 2019
Yaşadığı dünyada pozitif bir etki bırakmak isteyen ve bu amaçla harekete geçmeye istekli gençleri, geleceği şekillendiren bireylere dönüştürmeyi amaçlayan ve Impact Hub Istanbul yürütücülüğünde gerçekleşen Social Impact Award programı kuluçka dönemi başvuruları açıldı.

Nisan ayında Impact Hub İstanbul’da gerçekleşen bir açılış buluşmasının ardından; alanının önde gelen isimleri tarafından gerçekleştirilen ücretsiz atölyelere katılan genç girişimciler; bugüne kadar bir yandan fikirlerini ayakları yere basan iş modellerine dönüştürmeye başladılar, bir yandan da “girişimcilik”, “fikir geliştirme”, “iş modelleri” ve “iş geliştirme” konularında kendilerini geliştirme şansını yakaladılar.

Son 10 yılda 20’den fazla ülkede, sayısız genci sosyal etki odaklı girişimler kurmaları yönünde desteklemiş olan Social Impact Award programına Türkiye websitesi üzerinden, 20 Haziran 2019 tarihine kadar başvurulabilecek.

SIA Kazananlarını neler bekliyor?

Programa yapılan tüm başvurular arasından seçilecek 8 genç girişimci ekibi Social Impact Award Kuluçka Programı finalisti olacak. Kuluçka programına katılmaya hak kazanacak 8 girişimci ekip; Finance in Motion desteği ile gerçekleşecek 3 günlük Social Impact Bootcamp’e katılma şansını elde edecek. Bootcamp’te iş modellerini şekillendirdikten sonra 2.5 aylık kuluçka süresince; girişimciler iş fikirlerini destekleyecek strateji, finans, pazarlama alanlarının önde gelen deneyimli iş insanları ile bir araya gelerek çeşitli atölye, seminer ve eğitimlere de katılma şansı elde edecek ve girişimlerinin özelleştirilmiş ihtiyaçlarına yönelik mentorluk desteği alacak. Program sonunda 8 genç girişimci ekipten 3’ü Social Impact Award ile ödüllendirilecek ve 10.000 TL para ödülünün de sahibi olacak.

Kazananlar kuluçka programının gerçekleştirildiği ülkelerden bütün kazananların katılımı ile Kiev’de gerçekleşecek SIA Summit 2019’a katılma şansı elde edecekler.

Social Impact Award Programı hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Social Impact Award Türkiye sayfasını ve başvurular için başvuru platformunu ziyaret edebilirsiniz. Son başvuru tarihi 20 Haziran 2019.

Kuluçka dönemine başvuran girişimlerin değerlendirilme sürecinde; yarattığı sosyal etki, yenilik derecesi ve projenin uygulanabilirliği göz önünde bulundurulacak.

SIA Türkiye Kuluçka Dönemi için başvuru kriterleri ise şöyle:

  • Programa başvuran girişimci/girişimciler 1989-2004 arasında doğmuş olmalıdır.
  • Başvuru yapan kişi/ekip bu proje üzerinde en fazla 2 senedir çalışma yapıyor olmalıdır. (Başvurular, uygulamaya geçmemiş fikirlerin yanı sıra uygulamada erken aşamada olanlar için de açıktır.)
  • Proje, daha önce 3. parti bir fonlayıcı tarafından 20.000 TL’den fazla finansal destek almamış olmalıdır.
  • Program ve ödüle başvuru yapan katılımcılar ilk kez bir kuluçka programına başvuruyor olmalıdır.