Yokoluş İsyanı: İklim Değişikliğini Durdurabilecek Son Nesil Biziz

Geçen yıl İngiltere'de birleşip Dünyada iklim değişikliği ile mücadele konusunda önemli rol üstlenen Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı), İstanbul Beşiktaş'ta "6. Büyük Yokoluş"a dikkat çekmek için dünyayla eşzamanlı olarak eylem yaptı. Grubun iktidardan isteği Paris Anlaşmasının onaylanması ve iklim politikalarının yurttaş denetimine bırakılmasıydı.

Beşiktaş Kartal heykeli önünde toplanan grup adına konuşan Elif Ünal, konuşmasına filozof John Lock’un “Hakikati hakikat olduğu için sevmek, bu dünyada insanın mükemmeliyetinin başlıca unsuru, diğer bütün erdemlerin de fideliğidir” cümlesiyle başladı.

Grubun İlan-ı İsyan başlıklı manifestoları şöyle devam ediyor:

Bizler şu aşağıdakileri hakikatin ta kendisi sayıyoruz:

Bu bizim en karanlık ânımız.

İnsanlık, kendi tarihinde daha önce benzerine rastlanmamış bir olayın girdabına kapılmış gidiyor. Bu öyle bir olay ki, derhal üstüne gidilmezse, bizi, el üstünde tutuğumuz ne varsa hepsini: yani bu ülkeyi, bu ülke insanlarını, ekosistemlerimizi ve gelecek nesillerin geleceğini daha da fazla yakıp yıkmaya doğru sürükleyecektir.

Bilim billur gibi berrak – altıncı kitlesel yokoluş olayının içindeyiz ve eğer derhal, güçlü bir şekilde harekete geçmezsek felaketin ta kendisiyle yüzyüze geleceğiz.

Biyolojik çeşitlilik dünyanın dört bir yanında imha edilmekte. Denizlerimiz zehirlenmiş, asitlenmiş halde ve kabarmakta. Sel basmaları ve çölleşmeler, uçsuz bucaksız arazileri üzerlerinde yaşanmaz hale getirecek ve insanları kitleler halinde göçe zorlayacak.

Havamız o kadar zehirli ki hükümetler artık kanunları çiğniyor. Kirli hava onbinlerce insanın ölmesine sebep olurken, henüz doğmamış bebeklere bile zarar veriyor. İklimimiz çöküşe geçti. Bundan böyle daha fazla orman yangınları, öngörülemeyen süper fırtınalar, artan kıtlıklar ve tarifsiz kuraklıklar yaşanırken, bir yandan da gıda stokları ve içme suları ortadan kaybolacak.

Bu ülkeyi, hatta bu gezegeni ve üstündeki yaban yaşamını vuran ekolojik krizler artık ne görmezden gelinebilir, ne inkâr götürür, ne de sağlam muhakeme yürütebilen, etik vicdana, ahlaki kaygılara ya da ruhani inançlara sahip olan herhangi biri tarafından karşılıksız bırakılabilir.

Bu değerlere, doğruluğun erdemine ve bilimsel kanıtların ağırlığına uygun olarak, çocuklarımızın, içinde yaşadığımız toplulukların ve bizatihi gezegenin geleceğinin güvenlik ve esenliği adına harekete geçmenin ödevimiz olduğunu şimdi buradan ilan ediyoruz.

Bizler, vicdanlarımız ve muhakeme gücümüz doğrultusunda hareket ediyor, geleceğimizi tehlikeye sokan iktidara ve o çürümüş, beceriksiz kurumlara karşı isyan konumuna geçtiğimizi buradan ilan ediyoruz.

Hükûmetlerin sergilediği kasıtlı suç ortaklığı, anlamlı demokrasiyi tuzla buz ettiği gibi, kamu yararını da kısa vadeli kazançlar ve özel kârlar uğruna hiçe saydı.

Hükûmetler ve yasalar, halkına yeterli koruma için herhangi bir teminat vermekten, halkının esenliği ve ülkenin geleceği için herhangi bir güvence sağlamaktan âciz kaldığında, sorumlu bir demokrasiyi geri getirmek, felaketi önleyip geleceği koruma altına almak için gerekli çözümleri  sağlama almak üzere çareler arayıp bulmak, yurttaşların hakkıdır. İsyan etmek, yalnızca hakkımız olmakla kalmaz, aynı zamanda kutsal görevimiz halini de alır.

Derhal harekete geçmekten kaçınarak, gelecek kuşaklara can çekişen bir gezegeni miras bırakmayı reddediyoruz.

Barış içinde hareket ediyoruz, kalplerimizde bu topraklara duyduğumuz müthiş aşkla. Biz hayat adına hareket ediyoruz.

Gezegen selameti ve ülkemizin çocukları için buradan ilk isteğimizi açıklıyoruz:

Türkiye Hükümeti bilimsel gerçeklere uysun. Gerçeğe kulaklarını kapatmasın, 2015’te Paris’te imzaladığı İklim Antlaşmasını meclisinde kabul etsin ve bu utanç bitsin.”

Perşembe günü Norveç Konsolosluğu önü, cumartesi günü ise Kadıköy’de toplanacak grup hafta boyunca eylemlerine devam edecek.

Etiketler