Meclislerde Engelli Temsilcileri Olmalı

Türkiye, 31 Mart sabahı yerel seçimler için sandık başına gidecek. Yerel seçimler için işaret aday isimleriyle verildi ancak Türkiye hala toplumun bütün katmanlarını kapsayacak gelişkin yerel politikalara sahip değil. Yerelde kadın temsilci sayısı çok yetersizken engelli bireylerin temsili ise ne yazık ki söz konusu değil...

İzmir’de engelli hakaları alanında çalışma yürüten Engel-Siz Yaşam Derneği engelli haklarının gözetilmesinde gerçek bir politika yürütülebilmesi için hem Meclis’te hem de yerel yönetimlerde engelli temsilcisi olması gerektiğinin altını çiziyor. Dernek yerel seçimler için harekete geçerken, Engelli Meclis Adayları olarak tek tek ilçe başkanlarını ziyaret etmeye başladı.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen Birlikte: Yerel STÖ’ler için Kurumsal Destek Programı faydalanıcılarından Engel-Siz Yaşam Derneği Başkanı Gülgün Yorgancılar 3 Aralık Engelliler günü vesilesiyle online yayın platformu Haber Ekpsres’e verdiği röportajda  “Kadını ve genci olduğu gibi engelliyi de temsil edecek birileri lazım Meclisimizde. İlçelerimizde engellilerin de sesi olabilecek sivil toplum temsilcileri olsun istedik. Engellilerin sorunlarını bilip, bu konuya vakıf olabilecek, aday adayları konusunda Meclis üyeliklerine adaylıklarımızı verdik. Yaklaşık 30 ilçeden 60 tane kadar adayımız var. Engelli Meclis Adayları diye bir güçbirliği gerçekleştirdik ve tek tek ilçe başkanlarını ziyaret ediyoruz” dedi.

Röportajda yerel seçimlerin yaklaştığı günlerde engelli haklarının gözetilmesinde gerçek bir politika yürütülebilmesi için TBMM’de mutlaka bir engelli temsilcisi olması gerektiğini vurgulayan Yorgancılar, “Yerel ya da idari yönetimlerden ‘Engelsiz hayat’ sloganına yaraşır çalışmalar bekliyoruz.” diye konuştu.

“Engelsiz yaşam, engelsiz toplum, engelsiz hayat’ gibi söylemlerle dolduk taştık madem, bu söylemlerin sıcak ve samimi olması için bazı sorular oluşuyor zihnimde. Mesela, hiç düşündünüz mü, 550 tane milletvekilimiz var, kaç tanesi engelli? Kaç tanesi engelli sorunlarına değiniyor? Kaç tane sorunumuz giderilmiş? 13 yıl önceki yasalar çerçevesinde hâlâ aynı söylemlerle ne uzayıp ne kısalıyoruz. Söylemin eyleme geçmesi bu kadar yıl sürmemeliydi. Siyaset ve politikada niçin bir engelli olmasın? Her parti, her ilçeden ya da her ilden 1 tane engelli milletvekili gönderse, hem eşit temsiliyet hem de sorunun gerçek muhataplarından oluşan destekle problemlere yakından çözüm sağlanacak. Bu bir dayanışma örneğidir. Şimdi yerel seçimler yaklaşıyor. Biz bir birliktelik oluşturduk. Yaklaşık 40 ayrı dernekle birleşerek, kendi sorunlarımızı kendimiz çözelim anlayışıyla yola çıktık ve seçim zamanı engelliler için de Mecliste eşit temsiliyet hakkı doğsun istedik. Kadını ve genci olduğu gibi engelliyi de temsil edecek birileri lazım Meclisimizde. İlçelerimizde engellilerin de sesi olabilecek sivil toplum temsilcileri olsun istedik.

Engellilerin sorunlarını bilip, bu konuya vakıf olabilecek, aday adayları konusunda meclis üyeliklerine adaylıklarımızı verdik. Yaklaşık 30 ilçeden 60 tane kadar adayımız var. Engelli meclis adayları diye bir güç birliği gerçekleştirdik ve tek tek ilçe başkanlarını ziyaret ediyoruz.

Engellilerin haklarının aranması, engelsiz kentler yapılması için, her ilçeden 1 tane adayın meclise girmesi taraftarıyız. Bu düşünceden hareketle parti gözetmeksizin yaptığımız görüşmelerde bize başvuranlardan Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) meclis adaylığı başvurusu yapanları tespit edebildik.”

Röportajın tamamını okumak için lütfen tıklayınız. 

Kaynak: STGM