24 Haziran Seçimleri Sonrası Meclise Giren Genç Milletvekilleri

24 Haziran’da gerçekleşen erken seçim ile birlikte meclise giren milletvekili sayısı 550’den 600’e çıktı. Aynı zamanda seçilme yaşının 25’ten 18’e düşürülmesinden sonra yapılan ilk seçim olma özelliğini de taşıyan 24 Haziran seçimlerinde mecliste yer alan genç milletvekillerinin oranının artması beklenirken, tam tersi bir sonuç yaşandı.

1 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşmiş seçimler sonucunda mecliste 25-29 yaş aralığında 9 milletvekili bulunurken. 24 Haziran seçimleri sonrası bu sayı 18-29 yaş aralığında 8 milletvekiline düştü. 1 Kasım 2015 seçimleri sonucu oluşan meclis aritmetiğinde %1,6 olan genç milletvekili oranı da seçilme yaşının düşürülmesi ve milletvekili sayısının arttırılmasına rağmen %1,3’e düştü.

24 Haziran seçimleri sonucu HDP’nin genç milletvekili sayısı 6’dan 1’e düşerken, AKP’nin genç milletvekili sayısı 2’den 5’e, CHP’nin genç milletvekili sayısı ise 1’den 2’ye yükseldi. Partilerin seçim listelerinde bulunan en genç adaylardan ise hiçbiri meclise giremedi. Partilerin 18-29 yaş aralığında meclise giren milletvekilleri ise şöyle;

AKP

  • Zeynep Yıldız: Ankara 2. Bölge 6. Sıradan milletvekili seçilen Zeynep Yıldız 1992 Ankara doğumludur. İlk ve orta öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamlayan Yıldız lisans eğitimini ise Bilkent Hukuk Fakültesi’nde yarı burslu olarak tamamladı. AKP Ankara İl Gençli Kolları Siyasi ve Hukuki İşler Yardımcılığı, AKP Genel Merkez Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı ve Halkla İlişkiler Başkanlığı görevlerinde bulunan Yıldız İngilizce ve Fransızca bilmektedir.
  • Müslüm Yüksesl: Gaziantep 7. Sıradan milletvekili seçilen Müslüm Yüksel 1994 Şanlıurfa doğumludur. Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Yüksel, Başkent Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.
  • Rümeysa Kadak: İstanbul 3. Bölge 10. Sıradan milletvekili seçilen Rümeysa Kadak 1996 İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği bölümünde eğitimine devam Kadak Münazara ve Hitabet Derneği’nde yönetim kurulu üyesi olarak görevine devam etmenin yanında, AKP Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı’nda Başkan Yardımcısı olarak görev almaktadır.
  • Selman Özboyacı: Konya 9. Sıradan milletvekili seçilen Selman Özboyacı 1989 Konya doğumludur. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olan Özboyacı, Selçuk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. 2015 yılında AKP Gençlik Kolları 4. Olağan Büyük Kongresi ile Genel Merkez Gençlik Kolları MKYK üyeliğine seçilen Özboyacı evli ve bir çocuk babasıdır.
  • Ahmet Büyükgümüş: Yalova 1. Sıradan milletvekili seçilen Ahmet Büyükgümüş 1990 Yalova doğumludur. Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden mezun olan Büyükgümüş, yüksek lisansını da İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde tamamlamıştır. 2016-2018 yılları arasında İngiltere’de SOAS University of London’da akademik araştırmalarına devam eden Büyükgümüş Soğuk Savaş Sonrası NATO başlıklı teziyle SOAS Uluslarası Siyaset programından ikinci yüksek lisans derecesini alarak Türkiye’ye dönmüştür. 2015 yılından beri evlidir.

HDP

  • Dersim Dağ: Diyarbakır 8. Sıradan milletvekili seçilen Dersim Dağ 1996 yılında Diyarbakır doğumludur. Dağ, Mardin Artuklu Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitimine devam etmektedir.

CHP

  • Abdulkadir Karaduman: Konya 2. Sıradan milletvekili seçilen Abdulkadir Karaduman 1992 Malatya doğumludur. Aslen Saadet Partili olan ve hala Saadet Partisi Gençlik Kolları’nda Teşkilat Başkanı olan Karaduman seçimler için yapılan Millet İttifakı sonucu CHP’nin listesinden milletvekili seçilmiştir. İnönü Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun olan Karaduman aynı zamanda Anadolu Gençlik Derneği Genel Merkez Üniversite Komisyon Teşkilat Başkanıdır.

Aysu Bankoğlu: Bartın 1. Sıradan milletvekili seçilen Aysu Bankoğlu 1989 Bartın doğumludur. Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Bankoğlu 6 yıldır Bartın ve İstanbul’da avukatlık yapmaktadır.