III. Mersin Onur Haftası programı açıklandı.

Bu sene “Mozaik” temasıyla düzenlenecek III. Mersin Onur Haftası programı açıklandı. 24. Onur Haftası kapsamında bu yıl Mersin’de düzenlenecek III. Onur Haftası’nın programı açıklandı. III. Mersin Onur Haftası, tüm farklı kimlikler, yönelimler, cinsiyetler, aşklar için yan yana gelebilmeye çağıran “Mozaik” temasıyla 5-11 Haziran’da düzenlenecek.  Hafta, 11 Haziran saat 18.00’da düzenlenecek Mersin Onur Yürüyüşü ile sona erecek. […]

Bu sene “Mozaik” temasıyla düzenlenecek III. Mersin Onur Haftası programı açıklandı.

24. Onur Haftası kapsamında bu yıl Mersin’de düzenlenecek III. Onur Haftası’nın programı açıklandı. III. Mersin Onur Haftası, tüm farklı kimlikler, yönelimler, cinsiyetler, aşklar için yan yana gelebilmeye çağıran “Mozaik” temasıyla 5-11 Haziran’da düzenlenecek.  Hafta, 11 Haziran saat 18.00’da düzenlenecek Mersin Onur Yürüyüşü ile sona erecek.

Onur Haftası Komisyonu siyasal ve sosyal tüm haklarının güvence altına alınması mücadele ettiklerini söylerken haftanın çağrısını , “Direnişin Mozaiği Haziran’da Bir Başka” sloganı ile yaptı

Mersin 7 Renk LGBTİ Derneği tarafından yapılan çağrı sonrası bir araya gelen gönüllülerin oluşturduğu Mersin Onur Haftası Komisyonu, “Mersin’de üçüncüsünü düzenleyeceğimiz Onur Haftası ile bir kez daha bu dünyanın onurlu insanlarının varoluşunu, taleplerini, barışa, adalete ve eşitliğe dair özlemlerini duyurmaya çalışacağız” dedi.

Çağrı metni şöyle;

“Bize dayatılan hayatı reddettiğimizden beri; iktidarın hayatlarımızı içine sıkıştırmaya çalıştığı ‘normal’i kabul etmediğimizden bu yana hayatlarımıza sahip çıkıp bu ülkenin, kentin sokaklarında renklerimizle var olmaya çabaladık. Tıpkı 24 yıl önce 1969’daki Stonewall İsyanı’nda olduğu gibi.

“Bu isyanın yıl dönümüne denk gelen Haziran ayı içerisinde gerçekleştirdiğimiz ve bu yıl Mersin’de üçüncüsünü düzenleyeceğimiz Onur Haftası ile bir kez daha bu dünyanın onurlu insanlarının varoluşunu, taleplerini, barışa, adalete ve eşitliğe dair özlemlerini duyurmaya çalışacağız.

“Bugün payımıza düşen bu karanlık zamana aşkımız ve arzumuzla kafa tutarken, el konulan emeğimizin hesabını sormaya, kaderimizi başkalarının elinden almaya, geleceğimizi kendimiz tahayyül etmeye cesaret ettik. Bu cesaretimizi de; tıpkı sıkıştırıldığımız, sınırlandırıldığımız alanlarda; evde, sokakta, işyerinde, okulda yeniden filizlenen ve mozaik gibi yan yana gelerek birbirimizden aldık. Savaşa karşı barışın, korkuya karşı cesaretin, zulme karşı tüm ezilenlerin yanında dururken; başka bir dünyanın, cinselliğin, bedenin, hayatın mümkün olduğunu gördük. Şimdi bu onur haftasında yeniden sahip olduğumuz alanları dayanışmayla büyütüyoruz.

“Bizler var olduğumuz, yürüdüğümüz her sokakta, emek verdiğimiz her mesai gününde, her evde, yaşadığımız her aşkta bu mozaiğin birer parçaları olduğumuzu unutmadan mücadelemizi büyütmek için yan yana geliyoruz. 24 yıldır sürdürdüğümüz bu isyanın taleplerinin duyulması için; siyasal ve sosyal haklarımızın güvence altına alınması; anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin yer alması ve tüm temel haklarımızın tanınması için mücadelemizi her an her yerde örüyoruz.

“Direnişin Mozaiği Haziran’da başkadır!”

III. Mersin Onur Haftası ve Yürüyüşü Programı şöyle;

5 Haziran Pazartesi

Eğitim-Sen Mersin Şubesi

13.00: Erkeklik Atölyesi (Yar. Doç. Mehmet Bozok)

15.00: Cinsellik Atölyesi (Ece Gün, Hazal Ezgi Kılıç)

Not: Atölye Natrans erkeklere kapalıdır.

19.00: Açılış Kokteyli

Onur Ödülleri

7 Renk Koro Konser

6 Haziran Salı

Yer: Mersin The Monard Hotel

13.00: KHK Sonrası Hayatlar

Barış Akademisyenleri-Eğitim Emekçileri-Sağlık Emekçileri- Büro Emekçileri-Belediye Emekçileri- Jeoloji Mühendisler Odası- Tabipler Odası- Makine Mühendisleri Odası

15.30: Yasın ve Melankolinin Politik Olanakları (Barış Akademisyeni Hakan Altun)

18.00: Mozaik Yapısı Olan Mersin Kentinin Ötekileri Neleri Reddediyor

TSD Mersin, Mersin Ortopedik Engelliler Derneği, Romanlar Federasyonu, Kadın Emeği Kollektifi Derneği, Günebakan Kadın Derneği, Ömer Halil ( Mersin’de yaşayan bir mülteci) , Mersin 7 Renk LGBT, Pir Sultan Abdal Derneği Mersin Şubesi, İlhan Kılıç (İHD)

7 Haziran Çarşamba

Yer: Tabipler Odası Mersin

15.00: Mülteci LGBTİ’lerin Hukuka Erişimi (Av. Hayriye Kara)

17.00: Açılma Destek Grubu

Mersin Üni, Çağ Üni, Toros Üni. Çukurova Üni. Psikoloji Öğrencileri Travma Ekibi

8 Haziran Perşembe

Yer: Mersin 7 Renk LGBT Derneği

15.00: Kostüm Atölyesi (Yürüyüş için kostüm tasarımı)

17.00: Maket Kent Yapma Atölyesi

Ötekilerin Kent Tahayyülü

Elif Seda Demir-Gizem Derin

20.00: Sokak Performansı- 7 Renk Gençlik Komisyonu

Kılık kıyafet dayatmalarına karşı süper kahramanlar gibi kabinde dönüşüp hayata karışıyoruz.

Yer: Mersin Forum AVM

9 Haziran Cuma

Yer: Mersin The Monard Hotel

Türkiye’de Trans Kadın Seks İşçilerine Karşı Şiddetin Önlenmesi

Serkan İlaslaner, Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği

13:30

Türkiye’de Trans Hakları – Veriler ve Deneyimler

Yağmur Arıcan, Mersin 7 Renk LGBTİ Derneği

Belgin Çelik, Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği

Bihter Altay, Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği

15:30

Türkiye’de Trans Seks İşçilerinin Adalete Erişimi

Konuşmacılar:

Av. Ezgi Özkan, Mersin 7 Renk LGBTİ Derneği

Av. Eda Balçık, Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği

20.00

Homofobi Bifobi Trasnfobi Karşıtı Futbol Maçı

10 Haziran Cumartesi

Yer: Mersin The Monard Hotel

15.00: Yerel LGBTİ Örgütler Buluşması

(Mersin 7 Renk, Bursa Özgür Renkler, Çanakkale LGBTİ, Kocaeli LGBTİ-Denizli LGBTİ, Queer Adana, Hatay LGBTİ, Eskişehir Morel LGBTİ)

18.00: Akdeniz Trans Aktivistler Buluşması (Mersin, Antalya, Adana, Hatay, Antep)

11 Haziran Pazar

18.00: III. Mersin Onur Yürüyüşü

21.00: Tekne Partisi

Kaynak