Barış Vakfı Uluslararası STK Deneyimi Çalıştayını Kitaplaştırdı

109201-e1525848356305.jpg
Barış Vakfı’nın 3 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirdiği Çatışma Çözümünde Uluslararası STK Deneyimleri Çalıştayı’nın sunumları Türkçe, İngilizce ve Kürtçe olarak basıldı.

Barış Vakfı’nın 3 dilde hazırladığı kitapta; Demokratik İlerleme Enstitüsü’nden Derek Mooney, Kuzey İrlanda deneyimine odaklanırken,  gönüllü olarak çalıştığı Glencree Barış ve Uzlaşma Merkezi’nin çalışmaları hakkında da bilgi veriyor. Kolombiya’dan Corporación Humanas adlı insan hakları örgütünden  Luz Piedad Caicedo, Kolombiya’daki  barış girişimlerini aktarıyor ve kadın örgütlerinin barış sürecindeki rolünü ele alıyor. Barselona Özerk Üniversitesi’nden Ana Villellas, Barselona Barış Kültürü Okulu Merkezi çalışma deneyimlerini paylaşıyor. Villellas ayrıca, dünyadaki diğer barış süreçlerinden çıkarılan dersleri özetliyor. İnsan Hakları ve Hürriyetleri Vakfı’nı (İHH) Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, Filipinler’deki barış anlaşmasının uygulanmasını izleyen uluslararası heyetin çalışmasını değerlendirirken,  aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerin Filipinler’deki arabulucu çalışmalarına da yer veriyor.

Barış Vakfı’nın kurucularından Cuma Çiçek’in vakıf için hazırladığı ve kısa bir süre önce 2. baskısı yapılan“2013-2015 Çözüm Süreci’nde STK’lar” raporunda yer alan analiz ve tespitlerden hareketle Türkiye değerlendirmesinin de yer aldığı kitapta, çalıştayda tartışmacı olarak yer alan Avukat Gülçin Avşar’ın Türkiye’deki barış arayışlarıyla ilgili açıklamaları da bulunuyor.

Kitabın  Türkçeİngilizce ve Kürtçe baskısına linklerden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!