Yunanistan Kilolu Turistlerin Eşeklere Binmesini Yasakladı

1019411243.jpg
Yunanistan'da gezi amacıyla kullanılan eşeklerle ilgili başlatılan kampanyalarında ardından hükümet yeni yönetmelik çıkardı. Hayvanların çalışma koşullarıyla ilgili yeni düzenlenmelere gidilirken 100 kilogramın üzerindeki turistlerin hayvanlara binmesi yasaklandı.

Yunanistan, kilolu turistlerin gezi amacıyla kullanılan eşeklere binmesini yasakladı. Yeni yönetmeliğe göre, 100 kilogramın üzerindeki turistler eşeklere binemeyecek.

Sputnik’in haberine göre, Yunanistan’ın Santorini Adası’nda kilolu bir turistin eşeğe bindiği sırada çekilen fotoğrafın sosyal medyada yayılmasıyla başlayan protestoların ardından Yunanistan hükümeti, kilolu turistlerin gezi amaçlı kullanılan eşeklere binmesini yasakladı.

Gıda ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı, yayınladığı yeni yönetmelikte birlikte 100 kilogram veya üzerindeki turistlerin gezi amaçlı kullanılan eşeklere binmesini yasaklandığını duyurdu.

GEREKLİ KOŞULLAR SAĞLANMAZSA HAYVANLARA EL KONULACAK

Yönetmelikte eşeklerin çalışma ve yaşam koşullarıyla ilgili yeni düzenlemelerde yapıldı. Yük hayvanı sahipleri, hayvanların sağlığını en iyi şekilde sağlamakla sorumlu tutuluyor. Hayvaların yaşam alanlarında ve iş istasyonlarında dezenfeksiyon malzemeleri bulundurulması zorunlu hale getirildi.

Toynaklarının bakımı yetersiz, hamile, yaralı ve hasta hayvanların çalıştırılamayacağının belirtildiği yönetmelikte, hayvanların çalışmaları ve yaşamaları için yeterli koşulların sağlanamaması durumunda, hayvanlara el konulacağını da kaydedildi.

‘KAZANDIK ÇÜNKÜ KONU ULUSLARARASI MEDYANIN İLGİSİNİ ÇEKMEYİ BAŞARDI’

Aktivistler, haftanın 7 günü saatlerce, su ve barınağa erişimleri olmadan çalıştırılmalarının yanı sıra dünya genelinde artan obeziteyle birlikte daha ağır yükler taşımaya zorlanan eşeklerin, omuriliklerinden ve sırtlarından yaralandıkları belirtmişti.

Konu açıklamalarda bulunan hayvan hakları savunucu Elisavet Chatzi, “Hükümetin aldığı bu karar büyük bir adım, umarım bu sıkı çalışmamış karşılığını bulmuştur” dedi.

Uluslararası medya kuruluşlarının konuya olan ilgisinin mücadelelerine olan katkısı sağladığını dile getiren Chatzi, “Bu mücadeleyi kazandık çünkü bu konu uluslararası medyanın ilgisini çekmeyi başardı. Kimse bu yönetmeliğin çıkacağına inanmazdı” diye konuştu.

PETA İMZA KAMPANYASI BAŞLATMIŞTI

Uluslararası Hayvan Hakları Örgütü (PETA) derneği de “Santorini’nin eşekleri istismara uğramış ve taksi olarak kullanmış. Lütfen, onlara yardım edin!” sloganı imza kampanyası başlatmıştı.

Yönetmeliğin çıkarılması iyi bir gelişme olsa da asıl amaçlarının bu hayvan bütünüyle özgür olması olarak tanımlayan Direct Action Everywhere isimli kuruluşun Atina temsilcisi Maria Skourta, “Yönetmelik ile birlikte eşekler kilolu turistleri taşımayacak olsalar bile hala birçok ağır malzeme taşımaya devam ediyorlar” yorumunda bulundu.

Öte yandan bazı hayvanları savunucuları ise yeni yönetmeliğe rağmen adada hiçbir şeyin değişmediğini iddia etti.

Kaynak: Duvar

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!