Online ve Yüzyüze Eğitim Öğretmenlerin Yükünü Arttırdı

İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası'ndan yapılan açıklamada, yüz yüze ve online eğitimlerin aynı anda yapılmasının öğretmenleri hem sağlık hem de yoğunluk açısından olumsuz etkilediği belirtilerek, "Eğitimdeki plansızlık öğretmenlerin aile yapılarını tehdit ediyor" denildi.

Eğitim İlke-Sen’den yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın salgın sürecinde eğitim süreçlerini plânlama ve yönetmede başarısız olduğu savunularak, “Sonbaharla birlikte dünyada ve ülkemizde salgının artışı devam etmesine rağmen Bakanlığın yüz yüze eğitim ve yüz yüze sınav yapma merakı ise çocukların, gençlerin ve öğretmenlerin sağlıklarını riske atmaktan başka bir şey değildir. Geldiğimiz nokta itibariyle uzaktan eğitim, gittikçe hem öğretmenleri hem de öğrencileri zorlayan bir sürece doğru evrilmiştir. Küçük çocukları olan öğretmen ebeveynler son derece zor durumdadırlar ve yine onları daha da zor günler bekliyor. Başlangıçta uzaktan eğitimi sağlıklı yürütmek için küçük çocuklarını kreş ya da bakıcılara vermek zorunda kalan öğretmenler şimdilerde akşam saatleri için de bir çözüm bulmak zorundalar. Çünkü öğretmenler, çok daha fazla sınıfın yüz yüze eğitime başlayacağı yeni süreçte hem okulda bulunacak, hem de geç saatlere kadar akşamları ve cumartesileri uzaktan, çevrimiçi dersler yapacaklar.” denildi.

Bu uygulamayla öğretmen ve öğrencilerin birer insan olduğunu, pedagojik açıdan bunun sağlıklı olmadığını ve öğretmenlerin de birer anne-baba olabileceklerinin göz ardı edildiği belirtilen açıklamada, “Pandemi, esnek çalışma için bir alıştırma, bunun için de bir fırsat kabul ediliyorsa bu eğitim ve kamu çalışanları da dâhil olmak üzere bütün emekçilerin çalışma hayatlarında kalıcı dayatmaların habercisi kabul edilmelidir. Bu duruma karşı teyakkuz hâlinde olunmalı, oldubittilerin kabul edilmeyeceği bütün emekçiler tarafından ilan edilmelidir. ” deniliyor.

Açıklamanın tamamı için tıklayınız.