Özel Gereksinimli Bireyler İçin İzolasyonda Düzenleme Yapıldı

İçişleri Bakanlığı’nın, 81 ilin valiliklerine gönderdiği genelgeye göre; otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı olan 20 yaş altı bireyler, ebeveyn veya bakıcılarının refakatinde belgelerini göstererek sokağa çıkabilecek.

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine koronavirüs tedbirleri kapsamında Özel Gereksinimi olan çocuk ve gençlerle ile ilgili istisnaları içeren ek genelge gönderdi. Genelgeye göre, 20 yaş altında, uzun süre kapalı ortamda kalmasının ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklarını olumsuz etkileyeceği, otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konulmuş Özel Gereksinimi olan çocuk ve gençlerin ebeveyn veya bakıcıları refakatinde, rahatsızlıklarını kanıtlayıcı rapor vb. belgeleri yanında bulundurmak, enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el temizliği ve hijyene uymak koşulu ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına, aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verilecek.

Ceviz Otizm’den Otizmi Hesaba Katmanın 5 Yolu

Bu arada CEVİZ Otizm Araştırmaları ve Toplumsal Savunma Derneği, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, Koronavirüs salgınında otizmli bireylerin korunmasıyla ilgili önerilerini ‘otizmi hesaba katmanın 5 yolu’ başlığıyla duyurdu. Derneğin önerilerinde, otizm eylem planlarının yanı sıra uygulayacak kurumlar da dile getiriliyor.

 

Etiketler