Sağlık İçin #BizEvdeyiz Kampanyası

Ege Geriatri Derneği, koronavirüs tedbirleri kapsamında Tazelenme Üniversite işbirliğiyle başlattığı “Biz Evdeyiz” kampanyasıyla, salgında birinci derece risk gibi olan 65 yaş üstü bireyleri evde oturmaya ve bu sürede yaptıkları etkinlikleri internet üzerinden paylaşmaya çağırıyor.

Ege Geriatri Derneği yaptığı açıklamada, geriatri uzmanları olarak yıllardır evin dışına çıkmaları için cesaretlendirdikleri ileri yaştaki bireylere bir süredir tam tersi olarak ‘evde kalın’ çağrısında bulunduklarını belirtiyor. Dernek olarak yaşlı bireyler için evde kalmanın sıkıntılarının farkında olunduğu belirtilen açıklamada, “Bu nedenle alanda çalışan akademisyenler ve farklı meslek grubundaki uzmanlarımız ile ‘Biz Evdeyiz’ kampanyasını başlattık .Kampanyamız Koronavirüs salgın tehdidine karşı hepimizin üzerine düşen sorumlulukları olduğu temeline dayanır. Salgını durdurmak hepimizin elinde. Gelin hep beraber evdeyiz diyelim. Evlerimizde sevdiklerimizle geçirdiğimiz anları yaptığımız özel bir keki, sohbetlerimizi videoya çekip kampanya sayfasında paylaşalım. Evlerimizden birbirimize destek olalım, online paylaşımlarla uzakları yakın yapalım. Paylaşımlarımız ile birbirimize misafir olalım tek başına olmadığımızı hissedelim, birbirimize yoldaş olalım. Bu kampanyayı sağ duyunun, bilgeliğin tecrübenin sembolik olan şu sıralar dışarı çıkmalarını istemediğimiz 65 yaş ve üzeri bireylerle başlatıyoruz.” deniliyor.

https://www.instagram.com/tv/B99TLoOA8bb/?utm_source=ig_web_copy_link

Sosyal Mesafe ve Sağlık İçin #BizEvdeyiz

Geriatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevnaz Şahin kampanya ile ilgili yayınlanan videoda;  yaşlı bireylerin evde nasıl önlemler alması gerektiğini anlatıyor. Şahin, riskli olarak tanımlanan 65 yaş üzeri bireylerin alacağı önlemleri şöyle dile getiriyor:

“Öncelikle kalabalıklardan uzak kalmalı. Mecbur kalmadıkça evden dışarı çıkmamalılar. Hastaneler şüpheli vakalarla karşılaşma riskimizi en yüksek olduğu alanlar. Yaşlı bireylerin acil bir şikayetleri yoksa hastanelere gitmemesi çok önemli. Virüs, öksürme, hapşırma ile havadan insandan insana geçebileceği gibi enfekte eşyalar ile de yayılabiliyor. O nedenle toplu taşıma yapan taşıtlarda, genelin kullanıma açık tüm temas alanları riskli hale geliyor. Eğer mutlaka dışarı çıkmamız gerekiyorsa ortak kullanılan eşyalara çok temas etmemek ve sonrasında ellerimizi sabunla yıkamak gerekiyor. Evlerde toplanmanın da aynı riski içerdiği unutulmamalıdır. Lütfen 2 hafta boyunca sosyalleşmeyelim. Belki de uzun zamandır kendimize ayıramadığımız zamanı ayıralım, bitiremediğimiz kitabı bitirelim, dantelimizi işleyelim. Ellerimizi  sık sık sabunlayalım. Eve gelince üzerimizi değiştirerek ev kıyafetlerini giyelim. Böylece yanlışlıkla  dokunduğumuz yüzeylerden virüs taşıma riskimizi azaltmış  oluruz. Virüsün yurt dışı seyahatlerden geldiğini biliyoruz. O nedenle lütfen yurt dışından gelen evlatlarınızla ve torunlarımızla kucaklamayı 2 hafta erteleyelim. İleri yaşa bulaşmada sık olabilecek diğer bir yol ise virüsü kolay kapan hafif atlatan  çocuklar ve torunlar. O nedenle önümüzde 2 hafta boyunca torunlarla uzaktan, telefonla hasret giderilmeli. Bağışıklık sistemimiz için beslenme çok önemli, mutlaka üç ana öğünü atlamayalım. Özellikle C vitamini içeren sebze ve meyveler tüketelim. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterelim. Sigara kullanıyorsak derhal bırakalım. Bağışıklık sistemi için diğer önemli nokta ise Uyku. Uykusuz kalmamaya günlük 8 saat uykumuzu almaya çalışalım.”

Kampanyaya #BizEvdeyiz etiketiyle sosyal medya üzerinden katılabilirsiniz.