16. Yeşil Diyalog: Yükselen Yeşil Hareket

İstanbul’da gerçekleşecek olan 16. Yeşil Diyalog buluşması, yeşil harekete ilgi duyanları ‘Yükselen Yeşil Hareket’’i konuşmak üzere bir araya getirecek.

Her sene farklı bir tema çerçevesinde yeşil politikalar üzerine tartışmak, fikir alışverişi yapmak, deneyim paylaşmak ve politikaların yeniden üretim süreçlerini desteklemek üzere toplanan Yeşil Diyalog toplantılarının bu seneki konusu Yükselen Yeşil Hareket.

Son yıllarda özellikle Avrupa’da Yeşillerin yakaladığı siyasi başarıların değerlendirileceği birinci oturumda yeşil hareketin dünya politik gündemi içindeki yeri, gittikçe ağırlaşan iklim krizi ve buna karşı gelişen hareketlerin sosyal ve siyasal etkileri, Avrupa’daki Yeşillerin yükselen iklim adaleti ve sosyal adalet taleplerine verdikleri yanıtlar ve çözümlerin politik düzlemde kazandırdığı başarılar konuşulacak.

İkinci kısımda ise Yeşillerin, bir süredir yükselişte olan sağ popülizm ile çatıştığı sosyal, ekonomik ve ekolojik alanlar ele alınacak. Yeşil hareketin, özgürlük, demokrasi ve insan hakları gibi konularda ortaya koyduğu politikalar ile sağ popülizm karşısında oluşturduğu alternatifler ve yeşil politikalar etrafında yarattığı dayanışma imkanları incelenecek.

Yeşil Düşünce Derneği ve Yeşiller Meclisi tarafından organize edilen 16. Yeşil Diyalog’da Türkiye ve Avrupa yeşil hareketinden aktivistler, bu harekete ilgi duyan herkesi 18 Ocak Cumartesi günü Taksim Hill Otel’de diyalog kurmaya çağırıyor.

Kayıt olmak için buraya tıklayınız.

Etkinlik dili Türkçe ve İngilizce olup simültane çeviri yapılacaktır.

Program

10:00 – 10:30 – Kayıt ve Açılış Konuşmaları
10:30 – 12:00 – Birinci Oturum (Moderatör: Işıl Sarıyüce, Gazeteci) Küresel Siyaset ve Avrupa’daki Yeşil Hareketler
Yükselen Yeşil Hareket: Avrupa’da Yeşillerin 2019 yılı seçim başarıları/ Avrupa’da Yeşil ve Sosyal Politikalar – Evelyne Huytebroeck, Avrupa Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü
İklim Aktivizmi Ve Sosyal Hareketlerin Siyasete Etkisi
– Ümit Şahin, Sabancı Üniversitesi, Istanbul Politika Merkezi, 2. Yeşiller Partisi dönem Eş Sözcüsü (2008-2012)
12:00 – 13:00 Öğle Arası
13:00 – 15:00 – İkinci Oturum ( Moderatör: Pelin Cengiz, Gazeteci) Sağ Popülizm ve Kutuplaşma Karşısında Yeşil Hareket
Avrupa’daki Sağ Popülizm – Senem Aydın Düzgit, International Relations Department, Sabancı Üniversitesi
Sağ Popülizm ve Yeşil Hareketin Çatıştığı Alanlar – Sezin Öney, Araştırmacı Gazeteci
Yeşil Yeni Düzen – Ahmet Atıl Aşıcı, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü, Yeşiller Meclisi Üyesi
15:00 – 15:20 Çay/Kahve Arası
15:20 – 17:00 – Üçüncü Oturum – Yerel ve Küresel Politik Gündeme Dair Açık Diyalog