İklim değişikliği Avustralya’yı Kurutuyor: New South Wales Kuraklık Bölgesi İlan Edildi

08 Ağustos 2018
Avustralya’nın en büyük nüfusa sahip eyaleti New South Wales’in tamamında kuraklık yaşandığı belirtildi.

Güney yarımküredeki ülkede yağışsız geçen kış ayları, Doğu Avustralya’da bu zamana dek görülen en kötü kuraklığa neden oldu.

New South Wales, ülkenin tarımsal üretiminin dörtte birini karşılıyor.

Eyaletin tamamında resmen kuraklık bölgesi ilan edildi.

Temmuz’da New South Wales eyaletinin bazı kesimlerine 10 milimetreden az yağış düştüğü belirtildi. Önümüzdeki aylarda da normalden az yağış alınacağı tahmin ediliyor.

Komşu Queensland eyaletinin yarısından fazlası ve Victoria eyaletiyle ülkenin güneyinde de kuraklık görüldüğü belirtiliyor.

Başbakan Malcolm Turnbull iki gün önceki açıklamasında ülkenin “bir kuraklık diyarı” olduğunu söylemişti.

Eyalet yönetimi ve federal hükümet acil yardım için 430 milyon dolarlık fon sağladı.

Paranın, ürün yetiştiremeyen çiftçilere yardım, su sıkıntılarının giderilmesi ve hayvan yemi maliyetlerinin karşılanmasında kullanılması planlanıyor.

Dünyada birçok farklı bölge aşırı iklim olayları ile yüz yüze…

İklim değişikliği ile aşırı hava olaylarının sayısı ve sıklığının artması arasında ilişkiyi gösteren de birçok bilimsel araştırma bulunuyor.

Fosil yakıtların kullanımı, arazi kullanımı değişiklikleri, ormansızlaştırma ve sanayi süreçleri gibi insan etkileriyle atmosfere salınan sera gazı birikimlerindeki hızlı artışın sera etkisini kuvvetlendirmesi sonucunda yerkürenin ortalama yüzey sıcaklıklarındaki artışı iklim değişikliğine yol açıyor.

Kaynak: Yeşil Gazete