COP28’e Özel Panel: ‘Bizim Hikayemiz’

Her yıl iklim krizi konusunda küresel çapta uluslararası müzakerelerin yapıldığı Taraflar Arası Konferans (Conference of Parties, COP), bu yıl 30 Kasım - 12 Aralık tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde düzenleniyor. COP28 yaklaşık 200 ülke ve temsilcilerini ağırlarken, Türkiye’den Yuvam Dünya Derneği, Galata Wind Enerji ve Koton konferansa ortak katılım sağlayacak. 6 Aralık günü Türkiye Pavilyonu’nda düzenlenecek ‘The Story of Us’ başlıklı panelde Yale Üniversitesi İklim Değişikliği İletişimi Bölümü Başkanı Anthony Leiserowitz, Galata Wind Enerji CEO’su Burak Kuyan, Milli Atlet Şahika Ercümen ve Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, Yuvam Dünya Yönetim Kurulu Üyesi Emir Medina’nın moderatörlüğünde konuşmacı olarak yer alacaklar. 

İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine imza atmış yaklaşık 200 ülke Taraflar Arası Konferansta (COP, Conference of Parties) iklim krizine karşı mücadelenin ana hattını belirlemek üzere her yıl bir araya gelerek müzakereler gerçekleştiriyor. Bu yıl 28. Taraflar Konferansı kapsamında dünyanın dört bir yanından ülkeler insanlığın karşılaştığı en büyük meydan okuma olan iklim krizine karşı 30 Kasım-12 Aralık tarihleri arasında COP28de bir araya geliyor.

‘İklim Kriziyle Mücadele için El Ele’ 

İklim kriziyle mücadele konusunda toplumun her kesiminde dönüşüm başlatmayı amaçlayan Yuvam Dünya Derneği, bu yıl gelişmeleri COP28den izleme ve paylaşmak üzere Dubaide olacak ve konferans kapsamında bir panel de gerçekleştirecek. 6 Aralıkta düzenlenecek Bizim Hikayemiz / The Story of Us” başlıklı panelde konuşmacılar, iklim krizinin hikayesini farklı perspektiflerden anlatacak ve kendi faaliyet alanlarındaki bakış açılarının çözümlere nasıl katkıda bulunabileceğini değerlendirecekler. Panelde Yale Üniversitesi İklim Değişikliği İletişimi Bölümü Başkanı Anthony Leiserowitz, Galata Wind Enerji CEOsu Burak Kuyan, Milli Atlet Şahika Ercümen ve Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz Yuvam Dünya Yönetim Kurulu Üyesi Emir Medinanın moderatörlüğünde konuşmacı olarak yer alacak. İklim kriziyle mücadelede enerji dönüşümü, döngüsel ekonomi, iklim iletişimi, sanat ve spor gibi farklı perspektifler COP28 alanında yer alan Türkiye Pavilyonu’nda değerlendirilecek.