BM’den Uyarı: 1,5 Derece Hedefi Tutturulamayabilir

BM dünya liderlerini uyarıyor: Eğer önümüzdeki yaklaşık kırk senede yenilenebilir yatırımları hızlanmazsa 1,5 derece hedefi tutturulamayacak.

BM tarafından tamamlanmış olan yeni bir rapor taslağında 2040 yılı itibarıyla  Paris Anlaşması’nda hedeflenen 1,5 derecelik sıcaklık artışı hedefini tutturmanın imkansız hale geleceği söyleniyor.   Detaylarının Ekim ayında açıklanması beklenen rapor bugüne kadar Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından yapılmış olan en kapsamlı uyarı olduğu ifade ediliyor. Raporda iklim değişikliğinin önüne geçilebilmesi için hızlı ve geniş kapsamlı tedbirler alınması gerektiği vurgulanıyor.

KURAKLIK GELİŞMİŞ ÜLKELERİ DE VURACAK

İlk olarak Reuters tarafından duyurulan BM raporu Ekim ayında dünya hükümetlerinin değerlendirmesi ve imzasına sunulacak. Raporda yapılan en önemli uyarılardan biri de ekonomik büyüme üzerine BM uzmanları eğer yüzyılın sonunda gezegen 1,5 dereceden fazla ısınırsa ekonomik büyümenin de bu durumdan olumsuz etkileneceğini belirtiyor. Sıcaklık artışının 2 derece olduğunun öngörüldüğü durumda bile hem gelişmekte hem de gelişmiş olan  ülkelerde ekonomi yavaşlayacak. Zira, seller, kuraklıklar ve sıcak dalgalarının yaygınlaşmasıyla tarım mahsullerinin büyümesi ve hasat alınması da giderek zorlaşacak.

Bilim insanları 1,5 derece hedefinin tutturulabilmesi için 2020 ve 2040 yılları arasında güneş, rüzgar ve hidroelektrikin de dahil olduğu yenilenebilir kaynaklara yapılan yatırımlarda yüzde 60’lık bir artış yaşanması gerekiyor. Buna ek olarak kömür kullanımında üçte ikilik bir düşüş hedefinin tutturulması ihtiyacı öngörülüyor.  Bunun anlamı 2050 yılında ana enerji kaynaklarının yüzde 49 ila 67’sinin yenilenebilir kaynaklar olması gerekiyor. Havadaki fazla karbon miktarını çekmenin diğer bir yönteminin de büyük orman arazileri kurulması olduğunu belirtiliyor.

Independent gazetesine konuşan Greenpeace uluslararası icra direktörü Jennifer Morgan dünya liderleri için hakikat saatinin geldiğini söylüyor. IPCC ise kendi internet sayfasından yaptığı yazılı açıklamada raporun henüz daha değerlendirme aşamasındayken bunun üzerine konuşup alıntılar yapmanın doğru olmadığını söylemekle yetindi. Raporun detayları ve dünya liderlerinin ne kadar sorumluluk üstlenmeye hazır  olduğu ise Ekim ayında Güney Kore’de yapılacak toplantıda belli olacak.

Kaynak: duvaR

Etiketler