KA.DER, geleneksel 8 Mart karnesini yayınladı

Türkiye Yine Sınıfta Kaldı: “Olağanüstü” Eşitsizlik Devam Ediyor

KA.DER, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde 10’uncu kez Türkiye’nin “Temsilde Kadın-Erkek Eşitliği” karnesini açıkladı.

KA.DER, 2008 yılından beri Türkiye’de atama ve seçimle oluşan karar organlarında kadın oranlarına bakarak verdiği “karne”yi geçtiğimiz yıl OHAL koşullarında istatistik yapılabilecek bir ortam kalmadığı için hazırlayamamış ve bir manifesto yayınlamıştı.

Olağanüstü hal koşullarında karar alma mekanizmalarında -mecliste, yerel yönetimlerde, bürokraside, yüksek yargıda, akademide, işveren ve meslek .rgütlerinde- kadınlar “yok”, yani bu “olağanüstü” durum yine erkeklerin eseri!

KA.DER’in, “Temsilde Kadın-Erkek Eşitliği” karnesi kadınların karar alma mekanizmalarındaki “yokluğunu” bir kez daha ortaya koydu.

İşte “Temsilde Kadın-Erkek Eşitlik Karnesindeki “vahim” rakamlardan bazıları: Milletvekillerinin sadece yüzde 13,91’i, büyükşehir belediye başkanlarının yüzde 6.66’sı,rektörlerin yüzde 9,09’u kadın. Kadın vali oranı yüzde 2,4 iken, kadın kaymakam oranı yalnızca yüzde 1,67. İllerin yüzde 40’ı kadın milletvekiline, yüzde 9,66’sı kadın muhtara sahip değil. Şirketlerin yüzde 41,5’inin yönetim kurullarında kadınlar yok.

  • 543 milletvekilinin 75’i
  • 27 bakanın 2’si
  • Bürokrasi geleneğini bozmuyor, koltuklarda erkekler oturuyor! 26 müsteşar arasında yalnızca 1 kadın var, 81 valinin yalnızca 2’si kadın. Yerel yönetimler de, kadınların temsili konusunda bürokrasinin kadınlara kapalı kapılarını aratmıyor.

 

Türkiye, Dünya Ekonomi Forumu (WEF) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sıralamasında, 145 ülke arasında 131. sırada; Küresel Cinsiyet Eşitliği sıralamasında ise 2016’da 105. sıradayken 2017’de 131. sıraya gerilemiş durumda.

Cinsiyet ayrımcılığı toplumsal yaşamın tüm hücrelerine sirayet etmiştir. Kadına yönelik şiddet, istismar haberleri gündelik yaşamımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Erkek şiddeti artış göstererek sürüyor; 2017 yılında 407 kadın erkekler tarafından .ldürüldü, 387 çocuk cinsel istismara uğradı, 332 kadın cinsel şiddete maruz kaldı.

KA.DER Genel Yönetim Kurulu bu verilerin ardından şunları hatırlatıyor:

“8 Mart vasıtasıyla tüm siyasi partilere tekrar hatırlatıyoruz;

“Kadın-erkek eşitliğinin sağlanması için parti tüzüklerinizde değişiklik yapın ve %50-%50 eşit temsil için fermuar sistemini uygulayın” 

Kadınların karar alma mekanizmalarında eşit temsili ve eşit katılımı; toplumda infial yaratan uygulama ve inanışların .nüne geçmek, sorunların çözümünde kadın bakış açısı ve deneyimden yararlanmak, daha demokratik, barışçıl bir toplum inşa etmek ve küresel insan hakları standartlarını yakalamak için şarttır. Toplumun yarısını oluşturan kadınların içinde yer almadığı her şey eksiktir.

Tüm kadınları birleşmeye, tüm erkekleri de kadınların önündeki engelleri kaldırmaya çağırıyoruz.”