8. Hukukun Gençleri Sempozyumu’na katılım koşulları belirlendi

ana-slider-ve-default-pop-up-icerigi6681701.jpg

Umut Vakfı Araştırma Merkezi’nin düzenlediği 8. Hukukun Gençleri Sempozyumları Dizisi’nin bu yılki konusu “Adalet, Hukuk ve Cezasızlık” olarak belirlendi. Sempozyum 23-24 Kasım tarihlerinde İstanbul’da yapılacak.

Her yıl düzenlenen ve hukukun üstünlüğüne, sorunların barışçıl yollarla çözülebileceğine dair inancın güçlenmesini hedefleyen Hukukun Gençleri Sempozyumları’nda farklı konular ele alınarak, üniversitelerin hukuk, sosyoloji, felsefe, psikoloji, iletişim ve sosyal bilimler bölümlerinden öğrenciler ile stajyer avukat, hakim ve savcı katılımcılarca irdeleniyor.

İstanbul’da gerçekleştirilecek bu yılki “Adalet, Hukuk ve Cezasızlık” sempozyumunun bildiri konuları ise şöyle belirlendi:

. Yargıya olan güvensizliğin artmasına neden olan toplumsal sorunlar nedir?

. Hukuk ve adalet arasında nasıl bir ilişki vardır?

. Toplumun adalet beklentisi nedir?

. Yargı kararları toplumun adalet duygularını tatmin ediyor mu?

. Kamuoyuna hakim olan adalet duygusu yargı tarafından karşılanabilmekte midir?

. Bazı suçların cezasız kalması duygusu ile adalet ve hukuk arasındaki bağlantı nasıl açıklanabilir?

. Asıl olan cezalandırmak mıdır yoksa ceza davaları son çare midir?

. Cezasızlık nedir?

. Hukuk ne işe yarar?

. Adalet denilince sokaktaki bir vatandaş neler düşünür?

Katılımcılar, sempozyuma katılım koşulları, katılım formu ve bildiri formatına ilişkin bilgi ve belgelere buraya tıklayarak internet adresinden ulaşabilecek. Sempozyuma katılmak için 150–200 sözcükle sınırlı bireysel bildiri özetlerinin ve konu ile ilgili beş anahtar sözcüğün, katılımcıların kısa özgeçmişleri ve e-posta adresleriyle birlikte en geç 28 Temmuz 2017 Cuma saat 17:30’a kadar vakif@umut.org.tr adresine gönderilmesi gerekiyor. Katılımcılar, bildirilerin tam metnini ise 27 Ekim 2017 Cuma gününe kadar gönderebilecekler.

Umut Vakfı

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend