Üniversite Öğrencileri Savunuculuk Ağı Kuruluyor

Haklar Projesi, Ankara, Diyarbakır, Hatay, İstanbul, İzmir, Mardin, Mersin ve Samsun'dan üniversite öğrencilerinin katılımıyla 'Üniversite Öğrencileri Savunuculuk Ağı' kuruyor. 
Kısa adı “Haklar Projesi” olan “Kırılgan Gruplardan Gençlerin İnsan Haklarını Geliştirmek İçin Üniversite Gençliğinin Güçlendirilmesi” projesi, Avrupa Birliği’nin Demokrasi ve İnsan Hakları için Avrupa Aracı (DIHAA) programı kapsamında, “kadın, din/inanç ve LGBTİ+” gruplarından gençlere yönelik ayrımcılık ve insan hakları ihlallerinin önlenebilmesi için üniversite öğrencilerinin güçlendirilmesini amaçlıyor.

Gençlik Servisleri Merkezi Derneği (GSM), Mardin Ortak Kadın İşbirliği Derneği (MOKİD) ve Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag) tarafından yürütülen proje, çevrim içi ve yüz yüze etkinlikler yoluyla eşitlik ve sıfır ayrımcılık temelinde 18-25 yaş grubu üniversite öğrencileri arasında bağ kurmayı hedefliyor.

Ankara, Diyarbakır, Hatay, İstanbul, İzmir, Mardin, Mersin ve Samsun’dan üniversite öğrencilerinin katılımıyla kurulacak olan “Üniversite Öğrencileri Savunuculuk Ağı”, insan haklarını teşvik etmek için çalışmalar yapmak amacıyla faaliyet gösterecek. Ağ üyesi gençler insan hakları ihlalleri ve ayrımcılık vakalarıyla ilgili kendi illerinden bilgi toplama konusunda yardımcı olacaklar.

Ağ üyeleri arasından sivil gazeteciliğe ilgi duyan genç üniversite öğrencilerinin katılımıyla insan hakları üzerine haberler yapılabilmesi için ayrıca bir “Sivil Gazetecilik Ağı” kurulacak. Sivil Gazetecilik Ağı üyeleri, Haklar Projesi web sitesinde yer alan haber platformu için kırılgan grupların insan haklarına ilişkin dijital haberler ve yorumlar üretecek, izleme ve savunuculuk faaliyetleri kapsamında dezenformasyon ve nefret söylemine karşı haberleri kontrol edecek, podcastler ve video akışları oluşturacaklar.

Başvuru Koşulları;
  • 18- 25 yaş arasında ve üniversite öğrencisi olmak,
  • Ankara, Diyarbakır, Hatay, İstanbul, İzmir, Mardin, Mersin ve Samsun illerinde ikamet etmek veya bu şehirlerde üniversite öğrencisi olmak.

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayabilirsiniz