Havle Kadın Derneği’nden Dayanışma Çağrısı:
‘Kimseye Bir Doğrunun Dikte Edilmediği Mücadelemize Devam Edeceğiz’

Havle Kadın Derneği, maruz kaldıkları tepkiler sebebiyle bir açıklama yayınlayarak boyun eğmeyeceklerini, kimseye bir doğrunun dikte edilmediği, herkesin kendini korkmadan ve özgürce ifade edebildiği, demokratik bir Türkiye için mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

Havle Kadın Derneği olarak Dayanışma Çağrımızdır;

Havle Kadın Derneği olarak 2018 yılı Ekim ayından beri tüzüğümüzde de belirttiğimiz üzere “kadınların, bilhassa kendisini Müslüman kimliğiyle tanımlayan kadınların hayatın her alanında karşılaştıkları zorluk ve engelleri tespit etmek ve bunlarla mücadele etmek amacıyla” faaliyetler yürütüyoruz. Müslüman feministlerden oluşan kurucu ekibi ve sonrasında ekibin bir parçası olan tüm üye ve gönüllüler olarak elimizden geldiğince feminist bilgiye yenilerini eklemeye, doğru bildiğimizi söylemeye ve mazlumun yanında olmaya çalışıyoruz. LGBTİ+ hakları da bu konulardan biri.

Geçtiğimiz Haziran ayında “Onur haftası” etkinlikleri vesilesiyle Müslüman LGBTİ+’lara desteğimizi ifade eden içeriğimizin ardından sosyal medyada yoğun bir lince maruz bırakıldık. Şimdiyse geçtiğimiz hafta 171 Kadın ve LGBTİ+ örgütü olarak yayınladığımız imza metnine dair verdiğimiz demeç yine internet “trollerinin” radarına girerek bizi yoğun bir hakaret ve tehdit bombardımanı altında bıraktı. Hatta bu gruplar Google’a kayıtlı bir adrese gidip “kapımıza dayandılar” ve kendi afişlerini o adresteki kapıya asarak tacizkâr tutumlarını sınır ihlaliyle sonuçlandırdı. Uzun zamandır süren tepkiler sebebiyle biz Havle olarak sözümüzü söylerken bunları (belki) göze almış olsak da bu şiddetin birçok kadın ve adres çevresindeki insanlar için de tehdit olduğunun altını çizmek isteriz.

Bizler, bize linç girişiminde bulunan, kendi doğruları dışında kimseye hayat hakkı tanımayanların iddialarının aksine Müslüman özneleriz ve bu mücadeleyi inançlarımızın bir parçası olarak sahipleniyoruz, haklarımız doğrultusunda mücadele etmekten korkmuyoruz. “LGBTİ+ hakları insan haklarıdır” ve “Müslüman LGBTİ+’ler vardır” diyen tek Müslümanlar da bizler değiliz. Türkiye’de bu konuda sessiz kalanları, özelde de Müslüman olanları ve korkularını da anlıyoruz. Ancak bizler bu sessizliğe razı değiliz ve bu sessizliğin sonuçlarını tek başımıza yüklenmek istemiyoruz. Feminist ve LGBTİ+ dostlarımızın ve birçok farklı kurumun desteğini yanımızda hissediyoruz. Birlikte mücadeleye devam edeceğiz. Ancak dayanışmamızı büyütmenin zamanı geldi de geçiyor.

Bu konuda hassasiyet gösteren tüm kişi ve kurumları Havle Kadın Derneği’ne desteğe davet ediyoruz. Tüm kişi ve kurumlardan bu çağrıyı yaygınlaştırmalarını ve ses çıkarmalarını istiyoruz. Kimseye bir doğrunun dikte edilmediği, herkesin kendini korkmadan ve özgürce ifade edebildiği, demokratik bir Türkiye için mücadeleye devam edeceğiz.

Yaşasın mücadelemiz!
Yaşasın dayanışmamız!