Ekoloji Hareketleri ‘Topraktan Doğuyoruz’ Adlı Dayanışma Kampanyası Başlattı

Ekoloji Hareketleri, 6 Şubat depreminden sonra dayanışma ve gözlemlerde bulunmak üzere deprem bölgesine gönderdiği iki ayrı heyetin değerlendirmeleri sonucu 21 Mart’ta başlayarak 6 ay sürecek ’Topraktan Doğuyoruz’ adlı dayanışma kampanyası başlatma kararı aldı. Bu kampanyayla deprem bölgesine dayanışma yolculuğunda bulunmak ya da çalışma gruplarına katılarak kampanyaya destek vermek isteyen tüm doğa ve yaşam savunucularına çağrıda bulunuluyor; “Topraktan Doğuyoruz. Haydi desteğe!”

Ekoloji Hareketlerinin bir araya gelerek kurmuş oldukları Ekoloji Hareketleri Afet Grubu, hazırladığı çağrı metninin Türkçe, Kürtçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve Rusça çevirilerini kamuoyuyla paylaşıyor, ‘Topraktan Doğuyoruz’ kampanyasının uluslararası ölçekte duyurulmalarına katkı verilmesi önerisinde bulunuyor.

İkinci olarak, deprem bölgesine fiziki olarak gidemeyen -ya da ileride gitmek isteyen- yaşam savunucularını Eko Afet Grubu’nun çalışma gruplarına katılarak bu gruplar üzerinden kampanyaya destek verilmesi talebinde bulunuluyor.  Doğa ve yaşam savunucuları bu linkler üzerinden gruplara katılım sağlayabilir.

Farklı fillerdeki çağrı metinlerine ve WhatsApp haberleşme grubu linklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Topraktan Doğuyoruz!

Ekoloji hareketlerince başlatılan bu dayanışma 21 Mart’ta ilkbaharın gelişiyle Topraktan doğacağız. 23 Eylül sonbaharın gelişine kadar sürecek bu dayanışma toplamda altı ay sürecektir.

Depremin ilk yaraları sarılmaya çalışılırken göz ardı edilen tarım, hayvancılık ve göç kavramları geri planda kaldı. Oysa yaşama tutunmanın, kendini onarmanın yolu insanların toprakla olan bağının devamı ve geçimlik ekonominin sürmesi için üretimde yer almasıyla olacaktır.Bu anlamda oluşacak kampanyanın tüm ülke de ve dünyada güçlü bir sese dönüşmesi ve gönüllülük esasıyla tarımsal üretime destek vermek için sahaya iniyoruz.

Tarım ve hayvancılık yapılan bu bölgede, deprem sonrası yarım kalan tarımsal üretimin hasat dönemine kadar gönüllülerce yapılarak, geçimlik ekonomi temelinde geçimini sağlayanlara önemli bir destek olacaktır.

Bu nedenle 21 Mart-27 Mart arası sahada çalışacak ilk ekibi oluşturacak gönüllülerin hızlıca belirlenmesi ve o tarihte saha da olması gerekmektedir. Maraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya başlangıçtaki çalışma sahası olacaktır.
Topraktan doğuyoruz girişiminin yereldeki üyelerinin belirleyeceği kır yaşamına dair bağ, bahçe, bostan, ahır, kümes vb. işlere odaklı destek sağlanacaktır.

İlk grup 21-27 Mart, ikinci grup 27 Mart-3 Nisan arası sahada olacak şekilde planlama yapılacak, sonrasında gönüllülerin tercihlerine göre haftalık, on beş günlük ve aylık planlamalar çıkarılacaktır. Ekoloji Hareketlerinin çağrısı ile kurulan bu çalışmanın çeperini STÖ’ler, odalar, birlikler ve kooperatifiler yer alacaktır. Sonrasında ise Siyasi partiler, kamu kurumları ve yerel yönetimler eklenebilecektir.

Bu çalışmada yer alacak arkadaşlar dayanışmak istediği ili belirledikten sonra toplanma alanında buluşup dayanışma çağrısı yapılan alana geçeceğiz.

Gruplarda paylaşılan formu doldurup bizlere ulaşın, hep beraber dayanışmacı yaşamı birlikte inşa etmek için 21 Mart’ta saha da olalım.

Göçükte kalmış yaşamı “Topraktan Doğuralım”.

Dayanışmayla.