‘Ulusal Gençlik Çevre Zirvesi’ Gençleri Çağırıyor

Birleşmiş Milletler Çevre Programı desteğiyle Türkiye’de ilk kez bir Ulusal Gençlik Çevre Zirvesi düzenleniyor. 27 Şubat 2022 tarihinde düzenlenecek olan Zirve'ye 15-30 yaş arası gençler katılabilir.

Zirveyi Türkiye’de ilk kez genç İklim Öncüleri düzenliyor. Bu sayede gençler, Birleşmiş Milletler Çevre Programı bünyesindeki raporlama sürecine katılabilecek.

Ulusal Gençlik Çevre Zirvesi,  Environment Assembly (Gençlik Çevre Kurulu/Zirvesi) veya YEA her yıl Birleşmiş Milletler Çevre Programı kapsamında düzenlenen, dünya üzerindeki en büyük gençlik organizasyondur. Birçok farklı ülkeden gençlerin bir araya gelmesini sağlayarak çevre ile ilgili sorunların tartışılıp raporlanmasına ve bu raporların BM bünyesinde gençler tarafından sunulmasına öncülük eder.

Ülke ve komünite bazındaki sorunların daha iyi ele alınabilmesi için ise her yıl UNEP tarafından seçilen ülkelerde lokal olarak bir çevre gençlik zirvesi düzenlenir. Bu zirvenin raporları ise UNEP’e iletilir ve daha sonrasında global gençlik çevre kurulunda bir temsilci sayesinde sunulur.

Katılım Koşulları

15-30 yaş arasında olmak.

Başvuru

Buradan başvurabilirsiniz.