EŞİK Platformu Afganistanlı Kadınlar İçin Küresel Kadın Ağı Oluşturacak!

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), Afgan kadınlarla küresel dayanışma toplantılarının ikincisini 21 Ağustos 2021’de düzenledi. 5 kıtadan ve 22’den fazla ülkeden 200 kadınının katıldığı toplantıda, Afganistanlı kadınlar için ortak mücadele kararı çıktı. EŞİK’in çağrısıyla başlayan Afganistanlı kadınlarla küresel dayanışma toplantıları devam edecek. Ayrıca, EŞİK öncülüğünde bir kadın ağı oluşturma çalışmalarına başlanacak.

EŞİK 19 Ağustos 2021’de Afgan Kadınlarla Dayanışma Yolları’nın konuşulduğu çevrimiçi bir toplantı düzenlemiş; toplantıya, ABD’den Kanada’ya, Hindistan’dan İran’a, Brezilya’dan Almanya’ya, Türkiye’den Afganistan’a 300’ü aşkın feminist, aktivist ve gazeteci katılmıştı.

Küresel düzeyde bir dayanışma örgütlemek için toplantıları sürdürme kararının alındığı ilk toplantının ardından, 21 Ağustos’ta ikinci toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Afganistan, ABD, Avustralya, Brezilya, Britanya, Endonezya, Estonya, Esvatini, Filipinler, Fransa, Güney Afrika, Hırvatistan, Hindistan, İran, İtalya, Kanada, Kıbrıs, Lübnan, Mozambik, Pakistan, Türkiye ve Yunanistan’dan katılan kadınlar, Afganistanlı kadınlarla dayanışma konusunda kararlı olduklarını dile getirdiler ve küresel eylemliliklere ilişkin önerileri tartıştılar.

Taliban’ın 1990’larda sürdürdüğü insanlık dışı ve kadın düşmanı baskı rejimini görmezden gelen ABD ve müttefikleri, emperyalist projelerinin faturasını Afganistan halklarına ödetmeye devam ediyor.

Toplantıda, yirmi yıl süren ABD öncülüğündeki NATO işgalinin, Afganistan halklarına barış ve demokrasi getirmediğinin altı çizildi. Taliban’ı yaratan ve 1980’ler boyunca destekleyen, Taliban’ın 1990’larda sürdürdüğü insanlık dışı ve kadın düşmanı baskı rejimini görmezden gelen ABD ve müttefiklerinin, emperyalist projelerinin faturasını Afganistan halklarına ödetmeye devam ettiği vurgulandı. Taliban yönetiminin geçmişte olduğu gibi bugün de başta kadın ve çocuklar olmak üzere Afganistan halkı için ağır tehdit oluşturduğunu vurgulayan kadınlar, tüm ülkelerdeki kadınları kendi hükümetlerine baskı yapmaya, sokaklar kan gölüne dönmeden harekete geçmeye çağırdılar.

Toplantıda kadınlar, Taliban gibi suç örgütlerine silah sağlayan ülkelerin sorumluluğuna dikkat çektiler ve “silahsızlanma ve barış” taleplerini dile getirdiler.  Emperyal güçlerin kendi çıkarları için dünyayı cehenneme çevirdiklerine işaret eden kadınlar “artık yeter” demek, değişimi daha örgütlü ve daha yüksek sesle talep etmek gerektiğini belirterek, kadınların ve toplumların özgür ve barış içinde yaşamaları için laikliğin vazgeçilmez önemini tekrar vurguladılar.

EŞİK tarafından yapılan çağrı, ulusal ve uluslararası pek çok ülkeden kadın aktivistin ve kadın örgütlerinin katılımıyla yapılan Afganistanlı kadınlarla küresel dayanışma toplantıları sürecek. EŞİK bu süreçle birlikte bir kadın ağı oluşturma çalışmalarına başlayacak.

Açıklamanın tümüne buradan ulaşabilirsiniz.