Bergama’daki Fıstık Çamlarının Korunması İçin Destek Çağrısı

İzmir'in Bergama ilçesindeki Kozak Yaylası'nda taş ocağı kurulmasına ÇED onayı verilmesini yargıya taşıyan Bergama Çevre Platformu, projenin başlamasıyla bölgede kesilecek 8 bin fıstık çamının korunması için destek çağırısında bulunuyor. 

Kozak Yaylası’nda Göltaş Madencilik Şirketi’nin faaliyet alanını 14 hektardan 110 hektara çıkarma başvurusuyla verilen ÇED raporunda 8 bin 822 fıstık çamının kesileceği bilgisi bölgedeki ekoloji savunucuları tarafından tepkiyle karşılandı.

Erol Engel
Erol Engel

Kararın iptali için yargıya başvuran Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel, “Yöre köylülerimizle diyalog halindeyiz Kozak savunmasını oluşturuyoruz. Gerekirse her bir ağaca kendimizi zincirleyip o ağaçlara sahip çıkacağız. Anayasanın 56. maddesi sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı için devlete ve yurttaşa ödev vermiş. Biz ödevimizi meşru temelde yerine getireceğiz” dedi.

Bu Katliama Hep Birlikte ‘Dur’ Demeliyiz

Bakanlıklar başta olmak üzere ilgili kurumları Kozak Yaylası’ndaki fıstık çamlarına sahip çıkmaya davet eden Engel, “Bu mücadeleyi yerel ve ulusal çapta büyütmeye çalışıyoruz. Bergama Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi taş ocaklarına karşı mücadelenin içinde olmalıdırlar. Yerel yönetimlerin asli görevi yöredeki tarım arazilerini korumak olmalıdır. Bu katliama hep birlikte ‘dur’ demeliyiz. Köylü taş ocaklarına mahkum edilmemelidir. Bizler ‘Kozak Savunması’nı yaratmak için yöre köylülerimizle ve kentlerimizle kollarımızı sıvadık, tüm doğaseverleri hep birlikte Kozak Yaylası’nı savunmaya davet ediyoruz” dedi.