STGM Veri Okuryazarlığı ve Veri Görselleştirme Eğitimi Düzenliyor!

STGM, hak temelli çalışan STK’ların veri okuryazarlığı ve görselleştirme konusunda kapasitelerini ve becerilerini artırmak amacıyla, Veri Okuryazarlığı ve Veri Görselleştirme Eğitimi düzenliyor. Eğitime son başvuru tarihi 22 Ekim Perşembe saat 17.00.

STGM bu eğitimle, verinin nasıl kullanılacağı ve nasıl toplanıp görselleştirileceğine dair teorik ve uygulamalı oturumlar ile birlikte, hak temelli çalışan STÖ’lerin veri okuryazarlığı ve görselleştirme konusunda kapasitelerini ve becerilerini arttırmayı amaçlıyor.

Eğitim İçeriğinde Neler Var?
  • Dijital çağda veri
  • Veri görselleştirme temelleri
  • Farklı grafik türleri ve kullanım alanları
  • Veri görselleştirme ve savunuculuk
  • STÖ’ler için verinin kullanımı
  • Bulut uygulamalarla veri toplama, temel analizler ve görselleştirme
  • İnternette arama ve veriye ulaşma
  • Atölye ve ödevlerle pratik uygulamalar
Ne zaman?

Veri okuryazarlığı ve görselleştirme eğitimi 27 Ekim –  2 Kasım 2020 arasında düzenlenecektir. Eğitimin canlı oturumları 27 Ekim, 30 Ekim ve 2 Kasım’da 10:00 – 15:30 saatleri arasında gerçekleşecek.

Kimler Başvurabilir?

STGM eğitim çalışmalarında yerelde savunuculuk faaliyetleri yürüten ve kapasite geliştirme ihtiyacı duyan küçük ve orta ölçekli, hak temelli çalışma yürüten STÖ’lere öncelik veriyor. Eğitim sürecinin etkin ve verimli ilerleyebilmesi için ise katılımcı sayısı 20 kişi ile sınırlandırılacak.

Eğitimlere her örgütü temsilen bir kişi kabul edilecektir.

Eğitime başvuracak STÖ temsilcilerinin cinsiyet kimliğinin kadın olması ve veri, görselleştirme vb. konularda doğrudan çalışmaya istekli olması tercih sebebi olacaktır.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Eğitime katılmak isteyen STÖ temsilcileri 22 Ekim Perşembe günü saat 17:00’ye kadar aşağıda linki bulunan başvuru formunu doldurarak başvurularını yapabilirler. Değerlendirme sonuçları, 24 Ekim Cumartesi günü başvuruda bulunan adreslere e-posta aracılığıyla iletilecektir.

Başvuru formuna buradan; eğitim ile ilgili detaylı bilgiye ise bağlantıdan ulaşabilirsiniz.