81 İl Biz81İz Projesinde Buluşuyor

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından, Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı’nın destekleriyle hazırlanan; Türkiye'nin 81 ilini, "15 Temmuz ve Hissettikleriniz" temasıyla buluşturmayı hedefleyen; BİZ81İZ Dijital Hafıza Projesi, 15 Temmuz'un 4.yıldönümünde yayına girmeye hazırlanıyor.

O Günün Şahitlerinden Türkiye’nin Yarınlarına BİZ81İZ projesiyle, 15 Temmuz’da verilen mücadele ve Türkiye’nin demokrasi zaferi, bizzat şahitlerinin anlatımıyla dünyanın dört bir yanına ulaştırılacak. Aynı zamanda yurt dışında yaşayan vatandaşlar da bu dijital hafıza projesine katılarak yaşadıklarını Türkiye ve dünya ile paylaşabilecek.

Kendi 15 Temmuz videonuzu çekerek web sitesi üzerinden ulaştırabilirsiniz.

Proje kapsamında gönderilen videolar o günün şahitleri ile Türkiye’nin gelecek yarınları arasında dijital bir köprü vazifesi görecek. Projeye bir yıl boyunca video gönderimi sağlanacak.

15 Temmuz ve Toplumsal Hafıza BİZ81İZ Projesi’yle ilgili olarak; KADEM Yönetim Kurulu Başkanı; Saliha Okur Gümrükçüoğlu şunlara değindi: “BİZ81İZ Projesi toplumsal hafızayı diri tutabilmek ve 15 Temmuz ruhunu gelecek nesillere taşıyabilmek amacıyla hazırlandı. Bununla birlikte o gün dışarıya çıkamayan vatandaşlarımız oldu. Kimisi hasta yatağındaydı kimisi de köyünde. O vatandaşlarımız ne hisseti, ne düşündü? Bizzat kendilerinden dinleyeceğiz.

Projenin internet sitesi 14 Temmuz’da yayına girecek ve herkesin kullanımına açılacak.