Sivil Toplum Ve Sosyal Medyanın Ortak Mücadelesi Berfin Özek’in Sesini Duyurdu

Hatay'da eski erkek arkadaşının asitli saldırısı sebebiyle aylarca tedavi gören Berfin Özek'le ilgili İskenderun Kadın Platformu'nun başlattığı sosyal medya kampanyası başarıya ulaştı. Sosyal medyadaki kampanyaları ve sivil toplumun mağduriyeti sahiplenip mücadele edişini Berfin Özek, avukatı Mehtap Sert ve İskenderun Kadın Platformu Sözcüsü Hülya Ateş ile konuştuk.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşayan 19 yaşındaki Berfin Özek 15 Ocak 2019’da dershaneden çıkıp eve yürüdüğü sırada Buluttepe Mahallesi 390 Sokak’ta barışma teklifini kabul etmediği eski erkek arkadaşı Ozan Çeltik’in asitli saldırısına uğradı. Önce Hatay’da daha sonra Adana’da tedavi gören Berfin Özek’in yüzünde yanıkların oluşmasının yanı sıra yüksek oranda görme kaybı meydana geldi. Saldırgan Ozan Çeltik ise tutuklanarak İskenderun T Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Kadın Platformu tarafından özellikle sosyal medyada yürütülen kampanya sonucu Berfin Özek’in tedavisi İzmir’deki Acıbadem Hastanesi’nde yapılacak. Sağlık Bakanlığı ameliyat masraflarını karşılarken, Acıbadem Hastanesi de hastane masraflarını almayacak. Haluk Levent’in başkanlığındaki AHBAP Derneği ise 1,5 yıllık tedavi sürecinde Berfin’in ailesine İzmir’de ev tutup masraflarını üstlenecek. Avrupa’daki Alevi federasyonları da Berfin Özek’in göz tedavisini karşılayacak.

Berfin Özek: “İskenderun Kadın Platformu Hep Yanımdaydı”

Olaydan önce sürekli Ozan Çeltik tarafından tehdit edildiğini anlatan Berfin Özek, sonrasında İskenderun Kadın Platformu’nun kendisini hiç yalnız bırakmadığını söylüyor. İskenderun Kadın Platformu’nun yapmış olduğu çalışmalar sayesinde tedavi olabileceğini belirten Özek, “Gece gündüz yanımda durdular. Sürekli sosyal medyadan kampanyalar yaptılar” diyor. Tedavi sürecinin tamamlanmasının ardından hayatına kaldığı yerden devam etmek istediğini belirten Özek, “Eğitimim yarıda kalmıştı. Onu özellikle yurt dışında devam ettirmek istiyorum” ifadesini kullandı.

Saldırgan Ozan Çeltik için “ısrarlı takipçi” tanımlamasını yapan Avukat Mehtap Sert, Berfin’in geçtiğimiz hafta Adli Tıp Kurumu’na sevk edildiğini ve raporun yeni çıktığını belirtti. Sert, iddianamenin tamamlanmasının ardından dava sürecinin yakında başlayabileceğini söyledi. Sosyal medyadaki kampanya sürecine ilişkin değerlendirmede bulunan Mehtap Sert, Berfin’in aslında daha önceden televizyonda gündüz kuşağı programı yapan ünlü kadınlara sosyal medyadan mesajlar attığını ancak herhangi bir destek göremediğini söyledi.

İskenderun Kadın Platformu’nun, Berfin Özek hastanedeyken çalışmaya başladıklarını belirten Mehtap Sert sosyal medya öncesindeki kampanya sürecini şöyle anlatıyor: “Berfin hastaneden çıktıktan sonra Sağlık Bakanlığı’nın masrafları karşılamadığını öğrendik. Biz de İskenderun Kadın Platformu olarak bu konuda kampanya düzenlemeye karar verdik. Önce Cemevinde bir dayanışma kahvaltısı düzenledik. O dayanışma kahvaltısından sonra sosyal medyada örgütlü bir çalışmayla net sorular sorarak çalışmalar yürütmeye başladık. Yavaş yavaş gazetecilere ulaşmaya başladık. Yavaş yavaş sosyal medyada TT olmasıyla birlikte basının da dikkatini çekti. Ardından Ayşe Arman da konuya ilişkin söyleşi yapınca gündemde daha fazla yer almaya başladı.”

“Sağlık Bakanlığı Sosyal Medyada Gündem Olunca Devreye Girdi”

Sosyal medya kampanyasından sonra Sağlık Bakanlığı’nın Hatay Valiliği ile irtibata geçtiğini ve sürecin hızlandırıldığını belirten Mehtap Sert, “Sosyal medya kampanyasından önce Hatay Valiliği’ne ilettiğimiz talepler çok yavaş ilerledi. Berfin’in annesi belgelerin hazırlanması için sürekli çalıştı. Evrakların toplandığı sürede İskenderun Kaymakamlığı da aileye yardımcı oldu. Belgeleri tamamladık ve valiliğe teslim ettik. Ancak süreç yavaş ilerliyordu. Konu sosyal medyada gündem olunca Sağlık Bakanlığı konuyla çok ilgilendi, Hatay Valiliği ile irtibata geçti. Sağlık Bakanlığı’nın yanı sıra Adalet Bakanlığı da konuyla ilgilendi ama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çıkıp ‘Berfin’in durumu nasıl?’ diye sormadı” diyor.

Berfin’in tedavisinin karşılanacak olmasının sivil toplum ve sosyal medyanın ortak başarı olduğunu vurgulayan Sert, “Sizin bir hikayeniz varsa ve bu hikaye kurumsalsa gerçekliğine insanlar daha çok ilgileniyor. Sivil toplum kuruluşu yani İskenderun Kadın Platformu’nun başarısıydı sosyal medya kampanyası. Bilinç düzeyi çok yüksek kadınlardı. Nasıl davranması gerektiğini, nasıl bir yol alınması gerektiği konusunda çok başarılı bir çalışma yürüttü. Platform, Gerektiğinde Berfin’in hemşiresi oldular, gerektiğinde yol arkadaşı, gerektiğinde annelik yaparak Berfin’in mağduriyetini sahiplendiler. Aslında platformun yaptığını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yapması gerekiyordu. Bu olayda sadece Berfin’in yüzüne kezzap atılmadı, ailenin hayatına atıldı. Berfin’in babası günlük yevmiye ile çalışan bir emekçiydi ama bu olaydan sonra hastane sürecinde işsiz kaldı. Anne asgari ücretle çalışıyor. Aileye de sahip çıkılması gerekiyor. Tedavisi bitince Berfin kendisini eve kapatsın istemiyoruz. Eğitimini tamamlaması ve hayatına devam etmesi için de elimizden geleni yapacağız. ” diye konuştu.

Avrupa’daki Alevi federasyonlarının da Berfin için kampanya yaptığını belirten Mehtap Sert, “Bundan sonraki süreçte Berfin estetik tedavisinin yanı sıra gözlerinden de tedavi olacak. Bu tedavi için de Avrupa’daki Alevi federasyonları çalışmalar yürüttü. Birkaç uzman doktordan da randevu alındı” diyor.

“Kadın Dayanışması Sonuç Getirdi”

İskenderun Kadın Platformu Sözcüsü Hülya Ateş ise “Sosyal medya kampanyasından önce hangi kapıya gittiysek elimiz boş döndük. Eylemlerimiz çok ses getirmedi” diyor. Sivil toplumun ve dayanışmanın sonuç verdiğini ifade eden Ateş,  “Kadın dayanışması, ilkeli ve istikrarlı duruşu bir genç kadının hayatını kurtarmak için verdiği mücadele ile sosyal medya birlikte bu işi başarıya ulaştırdı” diye konuştu.

Başvurulardan sonuç alamayınca sosyal medyadan kampanya yürütmeye karar verdiklerini belirten Ateş o süreci şöyle anlatıyor:  “Daha sonra sosyal medyada etkin kampanyalar yürütmeye karar verdik. Siyasetçileri, gazetecileri, tanınmış isimleri etiketleyerek kampanyalar yürütmeye başladık. Birkaç gün içerisinde geri dönüşler aldık, olay gereken desteği aldı. Medyaya da sosyal medya üzerinden ulaştık. #Berfineonay hastagi ile çalışma başlattıktan kısa bir süre sonra Sağlık Bakanlığı, Hatay milletvekilleri devreye girdi. Bizleri arayıp konuyla ilgilenmeye başladılar. Sağlık Bakanlığı olayla ilgilenmeye başlayınca Valilikteki işlemler daha hızlı ilerlemeye başladı.  Ocak 15’te gerçekleşmiş olay Mayıs ayında duyuldu.” 

Ateş, Berfin’in tedavi sürecinin nasıl ilerleyeceğini ise şöyle anlatıyor: “Onay henüz verilmedi, sadece Sağlık Bakanlığı ve siyasilerin devreye girmesiyle Acıbadem Hastanesi hastane masraflarını almayacak. Tedavi masraflarını bakanlık karşılayacak. 1,5 yıllık İzmir’deki tedavi sürecinde barınma ve diğer masraflarını ise Haluk Levent’in başkanlığındaki AHBAP karşılayacak.”