Doğa ve İklim Söyleşileri: “Kuş Cenneti’nden Biyosfere: Doğayla Geçen Yıllar “

İklim değişikliğiyle mücadele ve doğanın korunması birbirinden ayrılması mümkün olmayan çalışma alanlarıdır. Atmosferdeki sera gazı birikiminin azaltılması için, fotosentez yoluyla karbonu tutan bitkilerin ve ormanların korunması, yaban hayatla birlikte ekosistemlerin işlevini sürdürebilmesi hayati önem taşır.
Öte yandan bilim insanları, insan tarafından yapılan doğa tahribatının ve iklim değişikliğinin altıncı büyük yokoluşa neden olduğu uyarısını yapmaktadır. Yeryüzünün geleceği, biyosferin bir bütün olarak korunmasına bağlıdır.

İstanbul Politikalar Merkezi’nde, doğa koruma ve iklim değişikliği ile mücadele alanlarını bir araya getirmek amacıyla yeni başlattığımız Doğa ve İklim Söyleşileri dizisinin ilk konuşmacısı, Türkiye’nin en kıdemli doğa korumacılarından biri olan Tansu Gürpınar. Orman Bakanlığı’ndan Doğal Hayatı Koruma Derneği’ne kadar görev yaptığı her yerde bu alandaki çalışmaların öncülüğünü yapan isimler arasında yer alan Gürpınar, bu söyleşide deneyimlerinden yola çıkarak, biyosferin korunmasının iklim değişikliğiyle mücadeledeki rolünü anlatacak. Doğa ve İklim Söyleşileri, farklı konuşmacılarla, iki ayda bir devam edecek.

Konuşmacı: Tansu Gürpınar – Doğa Korumacı
Moderatör: Ümit Şahin – İstanbul Politikalar Merkezi
Tarih: 20 Kasım 2018, Salı
Saat: 18:00-20:00
Yer: İPM Karaköy – Giriş Katı
Etkinlik Türkçe gerçekleşecektir. Katılım için lütfen tıklayınız: https://goo.gl/forms/hZzT6sxOjtiVnjQj1