Birleşik Metal-İş Üyesi Kadın İşçilerden Flormar Direnişine Destek

Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu üyesi kadın işçiler, Flormar’da sendika hakkı için direnen işçileri ziyaret etti. Birleşik Metal-İş Sendikası Kadın işçileri Komisyonu Başkanı Tülay Baki işçilere seslenerek, 'Sınıf dayanışması, kadın dayanışması kazanacak' dedi.

Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu üyesi kadın işçiler, sendikalaştıkları için işten atılan ve 121 gündür direnişte olan Flormar işçilerini ziyaret etti. Ziyarette konuşan Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu Başkanı Tülay Baki, ‘Direnişe başladığınız günden bugüne patronun direnişinizi kırmak için yaptığı saldırıları yakından takip ediyoruz. Kaybeden Flormar patronu ve onun uluslararası ortağı olacak. Sınıf dayanışması, kadın dayanışması kazanacak’ dedi.

Gebze OSB’de bulunan ve Yüzde 51’i Fransız Yves Rocher’e satılan Flormar’da Petrol-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan işçilerin direnişi 121. günde devam ediyor. Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu üyesi kadın işçiler, direnişteki işçileri ziyaret ederek destek verdi. Destek ziyaretine Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu da katıldı.

‘BİZ KADINLAR MÜCADELE ETTİKÇE ÖZGÜRLEŞECEĞİZ’  

Birleşik Metal-İş Sendikası Kadın işçileri Komisyonu Başkanı Tülay Baki, ‘Sapanca’da düzenlediğimiz kadın eğitim programına ara vererek sizi ziyarete geldik. Yaşanmış nice grev ve direnişleri okumanın, izlemenin yanında devam eden bir direnişi ziyaret etmeyi ve sizlerin mücadelesine destek vermeyi Flormar işçisi kadınlarla dayanışmayı kendimize görev bildik’ diyerek işçilere seslendi.

Baki, kadınların tarih boyunca verdikleri mücadelelerin zorluğundan bahsederek, ‘Direnişler zordur, kadın direnişleri daha da zordur. Süre uzadıkça da zorlukları artar. Çünkü karşımızda yalnızca yasa tanımaz bir patron durmaz. Karşımızda erkek egemen sistemin tüm kurumları, zihniyeti, kadın düşmanı kültürü durur. Kimi zaman baba, kimi zaman koca, kimi zaman kardeş, kimi zaman polis, kimi zaman da hükümet olur karşımıza dikilir. Ancak ekmek için, alın terimizin hakkı için verilen mücadeleden daha onurlu bir şey yoktur. Biz kadınlar mücadele ettikçe özgürleşiriz, güçleniriz ve çoğalırız. Onun için bizler erkek egemen sisteme rağmen direniş alanlarında yerimizi almasını bildik. Dün bizlerdik bugün sizler, yarın başka kadınlar alanlarda, direniş meydanlarında, fabrikalarda, sendikalarda yerini alacak’ dedi.

‘SINIF DAYANIŞMASI, KADIN DAYANIŞMASI KAZANACAK’

Evrensel’deki haberde, birçok kadın direnişinin sendika düşmanı patronların saldırganlığının direnen işçiler kadın olunca daha da arttığına vurgu yapan Baki, ‘Direnişe başladığınız günden bugüne patronun direnişinizi kırmak için yaptığı saldırıları yakından takip ediyoruz. Kaybeden Flormar patronu ve onun uluslararası ortağı olacak. Sınıf dayanışması, kadın dayanışması kazanacak. Bu mücadeleden zaferle çıkacak olan Flormar işçileri olacak. Flormar’a sendika girecek. Mücadeleniz sendikal tarihe ve kadın mücadele tarihine altın harflerle yazılacak. Bu mücadeleyi başarıya ulaştırmak başta kadınlar olmak üzere emekten yana olan herkesin görevidir. Birleşik Metal-İş üyesi kadınlar, oldukları her yerde direnişinizin dili olacak. Flormar ve Yves Rocher ürünlerini boykot edecek’ diye konuştu.

Kaynak: Duvar