İstanbul’a yürüyen Cargill işçileri, Gebze’ye ulaştı

Bursa'dan İstanbul'a yürüyen Cargill işçileri, bu gece Kocaeli'nin Gebze ilçesinde konaklayacak. İşçileri, kendileri gibi sendikalı oldukları için işten çıkarılan Flormar işçileri karşıladı.

Sendika üyesi olduktan sonra işten çıkarılan Cargill işçileri, Bursa’dan İstanbul’a yürüyor. Kocaeli’nin Gebze ilçesine ulaşan işçileri, Flormar’da yine aynı gerekçeyle işten çıkarılan işçiler, karşıladı. İşçiler Gebze Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Bursa’da bulunan Cargill fabrikasında çalışan işçileri, Tekgıda-İş Sendikası’na üye olduktan sonra işten çıkarıldı. Fabrikanın önünde 150 gün eylem yapan işçiler, Cargill’in İstanbul’daki genel müdürlüğüne yürüyüşe başladı.

Evrensel gazetesinin haberine göre, yürüşün dördüncü günündeki Cargill işçileri, Kocaeli’nin Gebze ilçesine ulaştı. İşçilere, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Flormar’da yine aynı gerekçeyle işten çıkarılan Flormar işçileri ve Tuzla’da bulunan Bilgin Tekstil işçileri de destek verdi.

Eskihisar Feribot İskelesi’nden Gebze Meydanı’na yürüyen işçiler sık sık, “Flormar işçisi yalnız değildir” ve “Cargill işçisi yalnız değildir” sloganlarını attı. “İnşaat işçisi yalnız değildir” sloganı da atan işçiler, üçünü havalimanı işçilerine destek verdi.

Gebze Meydanı’nda Cargill işçileri adına konuşan Suat Karlıkaya, 153 gündür mücadele ettiklerini söyledi. Karlıkaya, “Biz bir aileyiz dediler yıllarca bu insanlara, ama sendikalaşmak istediğimizde aile olmayı unutup arkadaşlarımızı sokağa attılar” dedi.

‘ÇOCUKLARIMIZ İYİ YAŞASIN DİYE DİRENİYORUZ’

Her mücadelenin bir şeyler öğrettiğini belirten Karlıkaya, “Flormar işçisinin, Cargill işçisinin mücadelesi yoktur, Türkiye işçi sınıfının mücadelesi vardır. İşçi sınıfı ayağa kalkarsa oturması zordur, işçi sınıfını ayağa kaldırmak boynumuzun borcudur, çocuklarımızın geleceğidir. Çocuklar iyi yaşasın diye babalar direniyor, anneler direniyor, hepimiz direneceğiz” diye konuştu.

Geceyi meydanda geçireceklerini belirten Suat Karlıkaya, “Bize üzülmeyin, biz yaptığımız işten onur duyuyoruz” dedi.

‘TÜM EYLEMLER BİRER ADACIK OLACAK MÜCADELE ALANI AÇIYOR’

Petrol-İş Sendikası Genel Örgütlenne Sekreteri Mustafa Mesut Tekik de “Cargill, Flormar, üçüncü havalimanında kölelik dayatılan inşaat işçilerinin, Tayaş işçilerinin ve başarıyla biten DHL Express işçilerinin tüm eylemleri birer adacık olarak Türkiye işçi sınıfının önünü ve cesaretini, mücadele alanını açmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

İşçi mücadelelerinin birleştirilmesi gerektiğini belirten Tekik, “Biz sendikacılara, emek dostlarına, işçi sınıfının öncüsüyüz iddiasında bulunan herkese de bu mücadeleleri birleştirmek ve birleşik bir emek mücadelesi ile sermayeye ve onun siyasal sözcüsü olan iktidarlara kafa tutmak düşüyor” ifadelerini kullandı.

İşçilerin haklarını alana kadar eyleme devam edeceklerini dile getiren Tek Gıda-İş Gebze Şube Başkanı Yunus Durdu, “154 gündür Cargil işçileri 125 gündür de Flormar işçileri mücadele ediyor. Bu iki mücadele de ikisi de kazanana kadar devam edecek. Bu mücadeleye destek veren sendikalara, üyelerimize, destek olan herkese teşekkür ediyoruz. Biz bu meydanda bu gece sabahlayacağız. Sabah yürüyerek Flormar işçilerinin yanına gideceğiz” dedi.

Geceyi Gebze’de geçirecek işçilerin yürüyüş programları şu şekilde:

17 Eylül Pazartesi: Sabah erken saatlerde yola çıkılacak, direnişteki Flormar işçilerine dayanışma ve destek ziyareti gerçekleştirilecek. Buradan yürüyüş devam ederek Kartal Meydanı’na ulaşılıp gece burada geçirilecek.

18 Eylül Salı: İşçiler saat 14.00’te Cargill Genel Müdürlüğü önünde olacak. Basın açıklamasının ardından işçiler, 21 Eylül Cuma gününe kadar burada konaklayacak.

Kaynak: Duvar