Bir Bulut yeter: HIV/AIDS farkındalık günleri

Bulut Öncü anısına “Bir Bulut Yeter” diyerek HIV/AIDS Farkındalık Çalıştayı yapılacak Kaos GL Derneği, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAP Vakfı) işbirliğiyle Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum kapsamında LGBTİ örgüt temsilcilerine, aktivistlere ve KaosGL.org muhabirlerine yönelik HIV/AIDS farkındalık geliştirme eğitimi yapacak. HIV/AIDS Kapasite Geliştirme Toplantısı 6 -7 Aralık 2017 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek. Etkinliğe Ankara, İstanbul, İzmir, […]

Bulut Öncü anısına “Bir Bulut Yeter” diyerek HIV/AIDS Farkındalık Çalıştayı yapılacak

Kaos GL Derneği, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAP Vakfı) işbirliğiyle Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum kapsamında LGBTİ örgüt temsilcilerine, aktivistlere ve KaosGL.org muhabirlerine yönelik HIV/AIDS farkındalık geliştirme eğitimi yapacak.

HIV/AIDS Kapasite Geliştirme Toplantısı 6 -7 Aralık 2017 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek. Etkinliğe Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Bursa, Antalya’dan LGBTİ örgüt temsilcileri ve KaosGL.org gönüllü muhabirlerinin katılımı hedefleniyor.

Uluslararası çalıştay

7 Aralık 2017 tarihinde ise, HIV/AIDS ve Sosyal İçerme Uluslararası Çalıştayı düzenlenecek. Polonya’dan ve Almanya’dan HIV/AIDS alanında çalışan uzmanların katılacağı çalıştay iki oturum halinde düzenlenecek.

İlk oturumda, HIV/AIDS ve vatandaşlık meselesi Polonya ve Almanya deneyimi üzerinden tartışmaya açılacak.

İkinci oturumda ise Türkiye’de HIV/AIDS alanında sivil toplum örgütlerin deneyimleri paylaşmaları sağlanacak.

Çalıştaya katılmak isteyen LGBTİ örgüt temsilcilerinin ve HIV/AIDS alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin 10 Kasım 2017 tarihine kadar kkm@kaosgl.org adresine mail atmaları gerekiyor.

Bulut Öncü kimdir?

Cinsel sağlık alanında çalışan LGBTİ aktivisti Bulut Öncü bu yıl Şubat ayında geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi. Öncü İstanbul’da bindiği ticari taksinin trafik kazası geçirmesi sonucu hayatını kaybetti.

2010-2013 yılları arasında KaosGL.org gönüllü muhabirlerinden de olan Öncü, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Nüfus Fonu’nda çalışmıştı. Öncü, Sivil Düşün projesi kapsamında Belçika’dan Uluslararası Danışmanlık Uzmanlığı (ICE) çalışıyordu. Sivil toplumun farklı alanlarında gönüllü ve profesyonel olarak çalışmalar yürüten Öncü, özellikle cinsel sağlık alanındaki çalışmalarıyla biliniyordu. Öncü aynı zamanda 3H Hareketi üyesiydi.

Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum

Kaos GL Derneği’nin her yıl “İnsan Hakları Haftası”nda düzenlediği “Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum”un altıncısı 1-11 Aralık 2017 tarihleri arasında Ankara’da yapılacak. Bu sene Ayrımcılık Karşıtı Sempozyumun teması Sosyal İçerme olarak belirlendi. Sempozyum farklı alanlarda LGBTİ’lerin karşılaştıkları sorunlar ve maruz kaldıkları ayrımcılıkları tartışmaya açmayı hedefliyor.

Sempozyum hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kaynak:KAOSGL