Çatısına Güneş Paneli Kurdurmak İsteyenlere Rehber

Greenpeace, çatısına güneş paneli taktırmak isteyenler için pratik bir güneş rehberi hazırladı. Türkiye, güneşten 380 milyar kilovatsaat elektrik üretme potansiyelini sahip ancak bunun yüzde 1’ini bile kullanmıyor. Güneş potansiyelinin kullanılamamasının en önemli nedenlerinden biri bürokratik engeller. Haziran 2017 TEİAŞ verilerine göre, Türkiye’nin elektrik enerjisi kurulu gücünün sadece yüzde 1,5’u güneş enerjisinden sağlanıyor. Greenpeace, “Gölge Etme” kampanyası çerçevesinde bürokratik […]

Greenpeace, çatısına güneş paneli taktırmak isteyenler için pratik bir güneş rehberi hazırladı. Türkiye, güneşten 380 milyar kilovatsaat elektrik üretme potansiyelini sahip ancak bunun yüzde 1’ini bile kullanmıyor.

Güneş potansiyelinin kullanılamamasının en önemli nedenlerinden biri bürokratik engeller. Haziran 2017 TEİAŞ verilerine göre, Türkiye’nin elektrik enerjisi kurulu gücünün sadece yüzde 1,5’u güneş enerjisinden sağlanıyor.

Greenpeace, “Gölge Etme” kampanyası çerçevesinde bürokratik engellerin kaldırılması için mücadele ediyor. Bu engellerden birini aşmak için 4 Temmuz’da Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Değişiklikle güneş panelleri için gerekli “belediye imar süreçleri” kaldırıldı. Böylece çatısına güneş paneli kurmak isteyenlerin başvurularında belediyelerden yapı ruhsat izni alma zorunluluğu kalktı. Ancak hala birçok engel mevcut. Bu kapsamda Greenpeace, bürokratik engellerin aşılmasını kolaylaştırmak için www.gunesrehberi.org sitesi hazırladı.

Dört adımda

Rehberde dört adımda süreç anlatılıyor.

1-) İlk adım bağlantı anlaşması için bir çağrı mektubu almak. Bunun için bağlı bulunduğunuz şebeke işletmecisine başvurmanız gerekiyor.

Hangi dağıtım şirketine bağlı olduğunuzu öğrenmek için sitedeki haritaya tıklayabiliyorsunuz.

2-) Dağıtım şirketinizi buldunuz. Şimdi başvuru ücretini yatırıp gerekli belgeleri hazırlama zamanı.

Burada gerekli belgelerin isimleri yazılı.

3-) Başvurunuzun değerlendirilmesini beklemeniz gerekiyor.

Çağrı mektubu süreci çok uzunsa, Greenpeace çatı uygulamalarında çağrı mektubu sürecinin kaldırılması ya da ya da 1-2 haftada sonuçlanabilecek online başvuru sistemine geçilmesi için Enerji Bakanlığı’na twitter’dan mesaj yollamaya çağırıyor.

4-) Başvurunuz kabul edilirse bağlantı ve sistem kurulum anlaşması aşamasına geliniyor.

Sitede gerekli belgelerin isimleri yazılı.

Başvurunuz dağıtım şirketlerinin trafolarında yer olmadığı gerekçesiyle reddedilirse Greenpeace, buna karşı imza kampanyasına ve twitter kampanyasına çağrı yapıyor.

Kaynak: Bianet