102 Deniz Kaplumbağasının Hepsinin Bağırsağında Mikroplastik Bulundu

Atlantik okyanusları ve Akdeniz'de Greenpeace tarafından incelenen 102 deniz kaplumbağasının hepsinin bağırsağında mikroplastik parçalar bulundu.

Greenpeace Araştırma Laboratuvarları’nın, farklı üniversitelerden bilim insanları ile birlikte deniz canlılarının tek kullanımlık plastiklerden etkilenme oranını inceledi.

Çalışma kapsamında Pasifik ve Atlantik Okyanusları ile Akdeniz’de incelenen 102 deniz kaplumbağasının hepsinin bağırsağında aralarında mikroplastiklerin de bulunduğu sentetik parçalara rastlandı.

Araştırmada sahile vurmuş ya da balık ağlarına takılmış 102 deniz kamplumbağasının bağırsakları incelendi ve hepsinin bağırsağında aralarında mikroplastiklerin de bulunduğu 5 milimetreden küçük sentetik parçalar tespit edildi.

Giysi, tekerlek, pet şişe, misina

2 okyanus ile 1 denizde yaşayan deniz kaplumbağalarının incelendiği çalışmada, bağırsağında sentetik parçacık bulunan kaplumbağalara en fazla Akdeniz’de rastlandı.

Araştırmaya göre, Akdeniz’de 56, Atlantik Okyanusu’nda 30, Pasifik Okyanusu’nda 16 deniz kaplumbağasının bağırsaklarında sentetik parça bulundu.

Bu sentetik parçaların giysi, tekerlek, sigara filtresi veya halat, misina gibi balıkçılık malzemeleri kaynaklı olabileceği düşünülüyor.

“Tek kullanımlık plastikler nedeniyle acı çekiyorlar”

Greenpeace Uluslararası Plastik Proje Lideri Graham Forbes araştırmayla ilgili şöyle konuştu:

“Dünya çapında plastik üretimini azaltmamız için bir kanıt daha ortaya çıktı. Bir yanda midesi plastik dolu kıyıya vuran balinalar, bir yanda üç farklı denizde bağırsağı mikroplastikle dolu deniz kaplumbağaları…

“Deniz canlıları, büyük şirketlerin tek kullanımlık plastik bağımlılığı ve bu sorunu çözmek için yeteri kadar çaba sarf etmemeleri nedeniyle acı çekiyor.

Fotoğraf: Hung-Hsuan Chao/ Greenpeace

Her yıl 12 milyon ton plastik denizlere karışıyor

“Şirketlerin 2050 yılında dörde katlanması öngörülen kullan-at plastik üretimine karşı harekete geçmesi için daha ne kadar bilimsel araştırma yapılması gerekiyor? Bu küresel kriz hepimizin geleceği için kaynağında çözülmeli.”

Her sene yaklaşık 12 milyon ton plastik denizlere karışıyor. Bu, dakikada bir kamyon dolusu plastik demek.

Kaynak: Bianet