Tutuklamalara ABD’den Kınama, Almanya’dan Nota

İnsan hakları savunucularının tutuklanması ABD ve Almanya tarafından sert bir şekilde kınandı. ABD  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert konuyla ilgili olarak “Olağanüstü hal şartlarının kaldırılmasını talep ediyoruz. Gözümüz bu konunun üzerinde olmaya devam edecek” derken, Almanya Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın’ı, Dışişleri Bakanlığı’na çağrırarak nota verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Büyükada’da gözaltına alındıktan sonra pazartesi […]

İnsan hakları savunucularının tutuklanması ABD ve Almanya tarafından sert bir şekilde kınandı. ABD  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert konuyla ilgili olarak “Olağanüstü hal şartlarının kaldırılmasını talep ediyoruz. Gözümüz bu konunun üzerinde olmaya devam edecek” derken, Almanya Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın’ı, Dışişleri Bakanlığı’na çağrırarak nota verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Büyükada’da gözaltına alındıktan sonra pazartesi günü tutuklanan altı insan hakları savunucusunun ‘derhal serbest bırakılması’ çağrısı yaptı. Heather Nauert “Bireylerin rastgele yargılanmasına olanak sağlayan olağanüstü hal şartları da kaldırılmalı” dedi.

Nauert: Gözümüz bu konunun üzerinde olmaya devam edecek

Nauert basına yaptığı açıklamada “Son günlerde Türkiye’de olanları görmüşsünüzdür. ABD olarak altı saygın insan hakları aktivistinin tutukulanmasını güçlü bir şekilde kınıyoruz. Ve bu aktivistlerin derhal bırakılması çağrısı yapıyoruz. Bu aktivistler arasında Af Örgütü’nün Türkiye Direktörü İdil Eser ile birkaç yabancı vatandaşta bulunuyor. Çok az şeffaflık içeren bu tür davalar Türkiye’de hukukun üstünlüğünü ve ülkenin bireylerin haklarına  saygısını azaltıyor. Türk yetkilileri suçlamaları düşürmeye ve tutuklananları serbest bırakmaya çağırıyoruz. Ve bireylerin gelişigüzel adli kovuşturmaya tabi tutulmasına olanak sağlayan olağanüstü hal şartlarının kaldırılmasını talep ediyoruz. Gözümüz bu konunun üzerinde olmaya devam edecek”  şeklinde konuştu.

Merkel: Bu tutuklamalar suçsuz insanların zorlu bir sürece sokularak cezaevine gönderildiği bir başka olay 

 Türkiye’de tutuklanan Alman vatandaşı insan hakları aktivisti Peter Steudtner’le ilgili Berlin’de de  bir açıklama geldi.  Almanya Başbakanı Angela Merkel, tutuklama kararını sert bir dille kınadı ve Steudtner’in serbest bırakılmasını talep etti. Merkel, “Biz bu tutuklamanın net olarak tamamen haksız olduğu kanısındayız” diye konuştu. Merkel, Alman hükümetinin Steudtner’in serbest kalmasını sağlamak için her düzeyde girişimde bulunacağını da sözlerine ekledi. Merkel, “kendileri açısından bu tutuklamaların suçsuz insanların zorlu bir sürece sokularak cezaevine gönderildiği bir başka olay olduğunu” ve “bunun da büyük bir endişe kaynağı olduğunu” ifade etti.

Almanya’nın aktivistlere yardım etmek için elinden geleni yapacağını söyledi. Merkel, Alman vatandaşı aktivist Peter Steudtner’in Türk makamları tarafından tutuklanmasının “tamamıyla haksız” olduğunu belirtti.

Almanya nota verdi

Öte yandan Hürriyet gazetesinin paylaştığı bilgilere göre de Almanya, Büyükada’da gözaltına alınan Alman vatandaşı Peter Steudtner’in tutuklanması üzerine Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın’ı Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak, nota verdi. Almanya  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schaefer, Türk Büyükelçi’ye çok açık bir dille tutuklanan insan hakları aktivisti Peter Steudtner’in zaman kaybetmeden serbest bırakılmasını istediklerini açıkladı.

10 insan hakları savunucusu İstanbul Büyükada’da yaptıkları toplantıdan sonra kaldıkları otelde gözaltına alınmış, yaklaşık iki hafta sonra mahkemeye çıkarılmışlardı. Aktivistlerden Steudtner dahil altısı tutuklanmış, dördünün adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verilmişti. Tutuklananlar arasında Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser’in yanı sıra İsveç vatandaşı eğitmen Ali Gharavi, Yurttaşlık Derneği’nden (eski adıyla Helsinki Yurttaşlar Derneği) Özlem Dalkıran, Alman vatandaşı danışman Peter Steudtner ve İnsan Hakları Gündemi Derneği üyeleri Veli Acu ile Günal Kurşun yer alıyordu.

 

Kaynak: BBC ve DW

.