“Bir Varmış Bir Yokmuş: Ankara Yahudileri” Belgesel gösterimi ve panel 13 Mayıs’ta

08 Mayıs 2017
13 Mayıs Cumartesi günü SALT Galata’da gösterimi yapılacak olan “Hermana” adlı belgeselin ardından panel oturumu gerçekleşecek. Program şu şekilde; Saat 14.00: Gösterim: “Hermana” (2017) Yönetmen: Enver Arcak 28 dakika Türkçe ve İngilizce; İngilizce altyazılı Yer: SALT Galata, Oditoryum Saat 15.30: “Bir Varmış Bir Yokmuş: Ankara Yahudileri” Paneli Anadolu’nun en eski Yahudi topluluklarından olan Ankara Yahudilerinin […]

13 Mayıs Cumartesi günü SALT Galata’da gösterimi yapılacak olan “Hermana” adlı belgeselin ardından panel oturumu gerçekleşecek.

Program şu şekilde;

Saat 14.00:

Gösterim: “Hermana” (2017)

Yönetmen: Enver Arcak

28 dakika

Türkçe ve İngilizce; İngilizce altyazılı

Yer: SALT Galata, Oditoryum

Saat 15.30:

“Bir Varmış Bir Yokmuş: Ankara Yahudileri” Paneli

Anadolu’nun en eski Yahudi topluluklarından olan Ankara Yahudilerinin geçmişi milattan önce ikinci yüzyıla uzanır. Topluluğun kentteki nüfusu, 15. ve 20. yüzyıllardaki büyük göçlerle kayda değer bir şekilde artar. Enver Arcak’ın 2017 yapımı belgesel filmi “Hermana”, 20. yüzyıl Ankara Yahudilerinin bu çok bilinmeyen sosyal ve ekonomik tarihini, İsrail’in çeşitli yerlerine ve İstanbul’a göç etmiş olan topluluk üyelerinin tanıklıklarıyla aktarır.

Filmin gösterimi ve yönetmenle kısa bir soru-cevap oturumunun ardından program, “Bir Varmış Bir Yokmuş: Ankara Yahudileri” paneliyle devam edecek. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yahudi Toplulukları Çalışma Birimi (YATOÇ) tarafından SALT’ın iş birliğiyle düzenlenen panel, Bülent Bilmez’in moderatörlüğünde; Ömer Türkoğlu, Rıfat Bali ve Murat Koraltürk’ün katılımıyla gerçekleştirilecek.

“Hermana” belgesel filmi, Arcak’ın 2016’da SALT Araştırma Dr. Mehmet Bozdoğan Fonu ile desteklenen “’Hermana’ 20. Yüzyıl Ankara Yahudileri Görsel Araştırma Projesi” sonucunda üretilmiştir. Film, 28. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin ardından, İstanbul’da ilk kez SALT Galata’da gösterilmektedir.

Programın Facebook etkinliğine ulaşmak için tıklayın