LGBTİ+ Sağlığı web sitesi yayında

LGBTİ+’lere (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve diğer kimlik ve yönelimden bireyler) özel cinsel sağlık bilgilerine yer veren lgbtisagligi.org sitesi yayın hayatına başladı. Sivil Düşün AB Programı Aktivist Desteği kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanan web sitesi; HIV ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan güvenli cinselliğe, seks ürünleri/oyuncaklarının hijyeninden meme, rahim ağzı, prostat kanserinden korunma yollarına LGBTİ+’lere […]

LGBTİ+’lere (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve diğer kimlik ve yönelimden bireyler) özel cinsel sağlık bilgilerine yer veren lgbtisagligi.org sitesi yayın hayatına başladı.

Sivil Düşün AB Programı Aktivist Desteği kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanan web sitesi; HIV ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan güvenli cinselliğe, seks ürünleri/oyuncaklarının hijyeninden meme, rahim ağzı, prostat kanserinden korunma yollarına LGBTİ+’lere yönelik koruyucu sağlık bilgilerini içeriyor.

Site; cinsel sağlık ve ruh sağlığı uzmanları tarafından hazırlanan bilgilere ve yurt dışında bu alanda yapılmış broşürlerin çevirilerine yer veriyor. Aynı zamanda Türkiye’de lgbti+ bireylerin homofobik/transfobik ayrımcılığa uğramadan başvuru yapabilecekleri sağlık kurumlarına ilişkin bilgiler de yer alıyor.

10 şehirde 2 bini aşkın kişinin katıldığı 2014 tarihli Türkiye’de LGBT Bireylerin Sosyal ve Ekonomik Sorunları Araştırması’nın sonuçları, LGBTİ+ bireylerin sağlık alanında da çeşitli ayrımcı uygulamalara maruz kaldığını ve hekime başvurmaktan çekindiğini ortaya koyuyor.

lgbtisagligi.org web sitesi hem lgbti+ bireyleri güvenli cinsellik konusunda bilgilendirmeyi, hem de erken teşhis için gerekli sağlık kontrollerini yaptırmaları için ulaşabilecekleri kurumlara yönlendirmeyi planlıyor.

“LGBTİ+’lerin sağlığa erişiminin önündeki engellerin kalkmaısı devletin, sağlık kurumlarının, meslek örgütlerini ve hekimlerin sorumluluğudur” diyen site, bu alanda yapılan çalışmalara da katkı sunmayı amaçlıyor.

Daha fazla bilgi için: lgbtisagligi.org