Neşe Karahan: Yaylalar imara açılınca nefes alacak yerimiz kalmayacak

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan Ayder Yaylası imara açılıyor. “Kentsel gelişim ve dönüşüm” projesiyle 110 hektarlık alanın imara açılması hakkında Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan’ın yorumlarını aldık. Ayder Yaylası ilk olarak 1987’de Turizm Merkezi ilan edilmiş, 1994 yılına gelindiğinde Milli Park, 1998’de ise Doğal Sit alanı olmuş ve koruma altına alınmıştı. Ayder, Karadeniz’in en […]

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan Ayder Yaylası imara açılıyor. “Kentsel gelişim ve dönüşüm” projesiyle 110 hektarlık alanın imara açılması hakkında Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan’ın yorumlarını aldık.

Ayder Yaylası ilk olarak 1987’de Turizm Merkezi ilan edilmiş, 1994 yılına gelindiğinde Milli Park, 1998’de ise Doğal Sit alanı olmuş ve koruma altına alınmıştı. Ayder, Karadeniz’in en bilinen yaylası son olarak 2006’da Bakanlar Kurulu Kararı ile ‘Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi’ ilan edilmişti.

Bugün imara açılması hakkında Neşe Karahan “Rant için imara açıldığını düşünüyoruz. Olacak iş değil. Zaten yaylanın alt kesimlerinde yapılaşma var, yapılaşmayı bir de bu alanlara, dağlara taşırsak nefes alacak yer kalmaz.” dedi.

Rize ve Artvin’deki ormanlık alanların özelliğine dikkat çeken Karahan “Korunması gereken bölgeler bunlar. Rize ve Artvin dağlarında Doğu Karadeniz’e özel bir ekosistem var. Buradaki doğal yaşlı ormanlar tahrip edilirse bu ekosistem yok olacak” dedi.

Böyle bir adım bölgenin bütün “turistik” unsurlarını yok edecek

“Bindiğimiz dalı kesiyoruz bir an önce buna bir dur demek lazım. Orman sadece ağaç demek değil. Yayladaki otlağıyla, bitki örtüsüyle, hayvanıyla ormandır. Dağlarda zaten ağaç yok fakat dipteki bitki örtüsünü de yok ederlerse bölgedeki doğal yaşama ciddi ölçüde zarar vermiş olurlar. Dağ diplerindeki bitki örtüsü orman için bir ihtiyaç”

Neşe Karahan imar sebebi hakkında da yorum yaptı “Dağcılık yapan veya bu bölgeleri turistik amaçlarla ziyaret edenlerin talebi karşılığında bölgenin imara açıldığı söyleniyor ama bu akıl alır şey değil. Böyle bir adım bölgenin bütün “turistik” unsurlarını yok edecek.”