Konya’da Toplu Taşımada Bisiklet İçin İzin Kampanyası

received_10212356523541188.jpeg

Bisiklet kullanımının yoğun olduğu Konya’da  bisikletlerin tramvaya alınması için change.org üzerinden imza kampanyası başlatan Fatmanur Sergi, izin verilmesi durumunda şehirdeki bisiklet kullanımının daha da yaygınlaşacağını ifade ediyor.

Change org’da Konya Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik başlatılan kampanyada, “Bisiklet severler olarak nasıl araçlar yolda kalıyorsa bizler de yolda kalabiliyoruz. Toplu ulaşım olmadan gidemeyeceğimiz yerler olmakta. Fakat görevliler kuralları uyguladıkları için bisiklete izin vermemekteler. 20 kilometrelik yol elde bisiklet ile nasıl gidilebilir? Bu durum bisiklet kullanımını düşürmektedir. Toplu ulaşımda bizler gerekli önlemleri alabilir ve kaza durumunda bisikletin başka yolculara zarar vermemesi için uygun bir şekilde bisikletlerimizi koyabiliriz” denilerek diğer illerdeki uygulamalarda olduğu gibi ‘toplu taşımada bisiklet taşıma izni’ isteniyor.

Kampanyayı başlatan Fatmanur Sergi, toplu taşıma izninin bisiklete yeni başlayanlar için önemli olduğunu belirtiyor. Henüz bir sonuç almadıklarını belirten Fatmanur Sergi, “Bisiklete yeni gönül veren kişiler antrenmansızlıktan belli bir mesafeden sonra çok yoruluyorlar ve devam edemiyorlar. Bisikletle birlikte travmaya binmek ile ilgili hiçbir sakınca yokken, Konya’da yasak uygulaması var. Bisikleti arızalananlar uzun mesafeleri yürüyerek dönmek zorunda kalıyorlar. Bu iznin sağlanması durumunda Konya’daki bisiklet kullanımı daha da artacaktır. Ancak henüz bir sonuç almış değiliz” diye konuşuyor.

Fatmanur Sergi’nin Konyalı bisikletliler için açtığı ‘toplu taşımaya bisikletle binme’ kampanyasının linki için tıklayınız

 

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!