Koç Üniversitesi ‘Zorunlu Göç Kaynak Merkezi’ Açıldı

koç-780x439.jpg

Koç Üniversitesi Göç Araştırmaları ve Uygulama Merkezi ve Vehbi Koç Vakfı ortaklığında online veri tabanlı  Zorunlu Göç Kaynak Merkezi (Forced Migration ResourceCenter/FMRC) açıldı.

Çevrimiçi olarak çalışan platform, genel olarak zorunlu göçe maruz kalan özellikle Suriyeli mültecilere ilişkin çeşitli güvenilir ve doğru kaynakları bir araya getiriyor. Arama motoru sayesinde veri tabanında bulunan akademik yayınlar, yerel ve uluslararası sivil toplum kuruluşları tarafından yayınlanan raporlar ve değerlendirmeler ve hükümetler arası belgeler kategorisinde de arama yapılmasına olanak sağlıyor.

Merkez, zorunlu göç ve sığınma ile ilgili konularda bilgi isteyen, araştırmacıların, üniversitelerin, sivil toplum örgütlerinin, uluslararası örgütlerin, politika yapıcıların, medyanın ve yerlerinden edilmiş kişilerin kendilerine çevrimiçi ve ücretsiz erişmesini mümkün kılıyor.

FMRC’nin temel amacı, bu alanda çalışan tüm devlet ve devlet dışı aktörlerin araştırma kapasitesini artırmak ve zorunlu göç meselesine değinen sivil toplum, akademi, politika yapıcılar ve uluslararası örgütler arasındaki kurumlar arası iletişimi güçlü kılmaktır. Aynı zamanda bilgi kirliliğini önlemeyi ve sahadaki bilgilerin aşırı yüklenmesini de düzenlemeyi amaçlar.

Zorunlu Göç Kaynak Merkezi’nin sitesine ulaşmak için tıklayın.

 

Kaynak: İdemahaber

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend