Kıtlık riskiyle karşı karşıya kalan Güney Sudan’dan STK’lara yeşil ışık

guneysudan.jpg

Kıtlık tehlikesi yaşayan Güney Sudan, Birleşmiş Milletler ve sivil toplum kuruluşlarına ihtiyaç halindeki bölgelere güvenli erişim sağlama konusunda söz verdi.*

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir dün parlamentodaki konuşmasında “Hükümet, tüm insani örgütlere ya da kalkınma konusunda uzmanlaşmış kuruluşlara, ülke genelindeki ihtiyaç halindeki nüfusa (yardım etmeleri için) engelsiz erişimi sağlayacaktır” dedi. İç savaşın vurduğu Güney Sudan’da hükümet geçen pazartesi aşırı kuraklığa bağlı olarak düşen verimlilik ve hiperenflasyon nedeniyle ülkenin birçok bölgesinde ‘kıtlık halinin’ baş gösterdiğini kamuoyuna duyurmuştu. Güney Sudanlı yetkililere göre 2017 Haziranı’na kadar 11 milyonluk ülkenin yarısı gıda güvenliğinden mahrum kalacak. Öte yadan Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü ise Mayendit şehrinde acil müdahale merkezi kurduklarını açıkladı. Örgüte göre dört çocuktan biri yetersiz beslenmenin kurbanı.

İÇ SAVAŞ ÜLKEYİ KAVURDU

Dünyada en son bağımsızlık ilan eden ülke olan Güney Sudan’da, 2013’te Devlet Başkanı Salva Kiir, rakibi ve eski yardımcısı Riek Machar’ı kendisine karşı darbe planı yapmakla suçlaması, sivil savaşa yol açmıştı. 2015 Ağustos’undaki barış anlaşması geçen sene çatışmaların yeniden başlaması sonucu bozulmuştu.Birleşmiş Milletler daha öncede ülkede olası bir soykırım ve etnik temizlik yaşanabileceği uyarısını yapmıştı. Savaş nedeniyle ülkede on binlerce kişi yaşamını yitirdi, 3 milyondan fazla kişi yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldı. Gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamayan Güney Sudanlılar komşu ülkelere sığınmaya da devam ediyor. Birleşmiş Milletler rakamlarına göre, Güney Sudan’dan komşu ülkelere giden mülteci sayısı 1,5 milyonu aştı.

 

Fransız Le Monde Gazetesi’nden çevrilmiştir.

 

 

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!