Ankara’da Genç Kadın Elçiler Aranıyor

Sosyal İklim Derneği, Ulusal Demokratik Enstitü (NDI) iş birliğiyle yürütülen 'Kadınların Seçimi' çerçevesinde, Ankara’da Demokratik Katılım Eğitimi düzenliyor.

Program yerel seçim öncesi dönemde genç kadınların siyasi karar alma mekanizmalarına katılımını, genç kadınların belirledikleri meseleler üzerinden 3 ilde düzenlenecek topluluk forumlarında tartışarak çözüm önerileri geliştirmeyi hedefliyor.

Programın ilk adımında her şehirden, aktif, yaratıcı ve siyasette karar alma süreçlerine dahil olmak isteyen genç kadın elçiler aranıyor. Her ilin genç kadın elçileri, aktif katılım Sorun/Çözüm Analizi, Demokratik Katılım, İletişim, Yerel Yönetimler ve Toplumsal Cinsiyet konuları üzerine eğitimler alacak ve eğitimler sonrası yapılacak topluluk forumlarının gerçekleştirilmesine öncülük edecek. Düzenlenecek forumlarda genç kadınlar, bugünün özneleri olarak kendi meselelerini konuşacak ve bugün için değişimi tartışacak.

Elçiler, forumlarda ortaya çıkan çözüm önerilerini hem illerindeki genç kadınlarla ve diğer paydaşlarla, hem de siyasilerle paylaşılması ve savunuculuk çalışmaları yürütülmesine öncülük edecek.

Program hakkında hazırlanan bilgi notuna ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Program kapsamında ilk olarak Ankara, Adana-Mersin ve Denizli illerinde “Demokratik Katılım Eğitimi” gerçekleştirilecek.

Demokratik Katılım Eğitimleri Hakkında (Ağustos 2023)

Ankara, Adana – Mersin ve Denizli illerinde düzenlenecek olan yerel eğitimler, Sorun/Çözüm Analizi, Demokratik Katılım, İletişim, Yerel Yönetimler ve Toplumsal Cinsiyet konularında bilgi ve beceri artırımını hedeflemektedir.

  • Ankara: 12-13 Ağustos 2023 ve 19-20 Ağustos 2023
  • Denizli: 19-20 Ağustos 2023 ve 26-27 Ağustos 2023 (Başvuru süreci başlamamıştır.)
  • Adana – Mersin: 25-26 Ağustos 2023 ve 2-3 Eylül 2023  (Başvuru süreci başlamamıştır.)

Kimler Katılabilir?

Ankara ilinde yaşayan 18-30 yaş aralığındaki genç kadınların başvurması beklenmektedir.

Son Başvuru Tarihi: 9 Ağustos 2023 Çarşamba, Saat 23.59

Başvuru için tıklayınız.

* Başvuru sahipleri aranarak ve e-posta aracılığıyla bilgilendirilerek katılımları teyit edilecektir.

“Kadınların Seçimi”ne ilişkin sorularınız için rumeysa@sosyaliklim.org adresine e-posta gönderebilirsiniz.