Yuva Derneği Kadıköy Çevre Festivali’nde!

Yuva Derneği, 2-4 Haziran tarihlerinde gerçekleşen Kadıköy Çevre Festivali’nde, çevre alanında çalışan sivil toplum örgütleri ile bir araya gelecek. 

Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda gerçekleşecek festivalin bu yılki teması “#DoğayaEmekVer” olarak belirlendi. Festivalde iklim değişikliği başta olmak üzere ülkemiz ve dünyadaki tüm çevre sorunlarına farklı çerçevelerden yaklaşarak bireysel ya da topluluklar olarak çözüm oluşturmak ve ekolojik yaşama dair örnekler sunmak amaçlanıyor.

Yuva Derneği, AB tarafından desteklenen Çevre Okuryazarlığı İletişim Ağı Projesi kapsamında, festival alanında hem stant hem de etkinliklerle üç gün boyunca yer alacak. 

Proje kapsamında Küresel Okuryazarlık Ağı (KOZA) üyesi olan Dört Mevsim Yaşam Boyu Oyun ve Öğrenme Derneği, Troya Çevre Derneği, ODTÜ Yeşil Kampüs Topluluğu ve Doğal Yaşam Derneği temsilcileri ile birlikte hayata geçirecekleri stant ve etkinliklerde iklim okuryazarlığı ve ekolojik okuryazarlık üzerine konuşmayı ve sürdürülebilir yaşam için ilham vermeyi hedefliyorlar. 

2020 yılında kurulan Küresel Okuryazarlık Ağı (KOZA), Türkiye’den ve Avrupa Birliği’nden sivil toplum kuruluşlarının ve yerel yönetimlerin çevre eğitimi alanında iş birliğini güçlendirmeyi ve böylece doğa ve insan ilişkilerine eleştirel bakabilen, bu sorunların çözümüne yönelik fikirler geliştirebilen ve bu çerçevede sorumlu davranış ve anlayış sergileyebilen “küresel okuryazar” bireylerin artmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Festival Etkinlik Programı:

2 Haziran Cuma  

11.00 ve 13.30: İklim Okuryazarlığı Eğitimleri

15.00: Küresel Okuryazarlık Ağı Tanıtım Söyleşisi

3 Haziran Cumartesi 

13.00 Sürdürülebilirlik ve İklim Bulmacaları (+10 yaş çocuklar için)

14.00 İklim Tombalası (Gençler ve yetişkinler için) 

15.00 Kuşlar Yuvalarına Uçsun Atölyesi (+10 yaş çocuklar için) 

15.00 Duyu Rotası – (5-8 yaş arası çocuklar için) 

(Etkinlik, Dört Mevsim Derneği tarafından uygulanacaktır. Katılım 10 çocukla sınırlıdır. 

Süre: 90 dakika) 

4 Haziran Pazar          

14.00 İklim Tombalası  (Gençler ve yetişkinler için) 

15.00 Kuş Boyama Atölyesi (Çocuklar için) 

Festival boyunca İklim Müzesi de sergilenecektir.